Žena v priemere menštruuje 450-krát po dobu 38 rokov. Najbežnejšími menštruačnými pomôckami sú stále jednorazové vložky a tampóny, zložené až z 90 percent z plastu. Za život tak žena spotrebuje viac ako 11 000 jednorazových pomôcok. V lepšom prípade končia na skládkach odpadu, v horšom znečisťujú lesy a oceány. Rozklad jednej vložky trvá celé stáročia a svoje užívateľky prežije niekoľkonásobne.

Jednorazová vložka má negatívny vplyv na životné prostredie ešte predtým, ako sa dostane na pult v drogérii. Samotná výroba je vysoko nákladná na energiu aj zdroje. Jednorazové menštruačné pomôcky sú spoluzodpovedné za škodlivé emisie skleníkových plynov a ohrievanie planéty. Aj pri menštruácii sa preto stále častejšie hovorí o prechode na udržateľné a ekologické hygienické pomôcky. Znamenalo by to, že by sme vyprodukovali vyše 200 ton odpadu ročne menej.

Menštruačné nohavičky na našom trhu

Voľné krvácanie počas menštruácie môže znieť ako nočná mora, mnohé ženy ju ale zvládajú s čoraz obľúbenejšími menštruačnými nohavičkami. Tie sa postupne dostávajú aj na slovenský trh, ktorému donedávna dominovali výrobcovia tampónov. Nohavičky sú symbolom udržateľnej alternatívy, ktorá nezaťažuje životné prostredie. Nahrádzajú spodnú bielizeň počas menštruácie a tak ako aj klasické nohavičky, sú dostupné v širokej škále rôznych strihov a farieb.

Menštruačné nohavičky obsahujú mikrovlákna a množstvo tenkých absorpčných vrstiev, vďaka čomu účinne zachytávajú a odvádzajú menštruačnú krv. Po ôsmich až dvanástich hodinách ich stačí vyprať a sú pripravené na opätovné použitie. Majú životnosť niekoľko rokov, čím nahrádzajú celé škatule tampónov a výrazne znižujú množstvo použitých plastov počas menštruácie. Hoci si ženy pri ich kúpe oproti jednorazovým vložkám priplatia, z dlhodobého hľadiska  sú cenovo výhodnou aj ekologicky udržateľnou voľbou.

Chcete vyskúšať menštruačné nohavičky? Tu je recenzia

Menštruačný kalíšok zažíva celosvetový boom

Menštruačný kalíšok existuje už desaťročia, celosvetový boom však zažíva len posledné roky. Do povedomia ľudí sa dostal ako ekologickejšia, lacnejšia a zdravšia alternatíva oproti jednorazovým vložkám a tampónom. Kalíšok v tvare zvona je malý, mäkký a flexibilný. Vyrába sa najčastejšie z lekárskeho silikónu, vďaka čomu je netoxický, hypoalergénny a bez zápachu.

Princíp používania je jednoduchý. Kalíšok sa vkladá do vnútra pošvy, kde sa doň zbiera menštruačná krv, na rozdiel od tampónov však krv neabsorbuje. Po dvanástich hodinách ho treba vyprázdniť, opláchnuť a kalíšok je pripravený na ďalšie použitie. Menštruačný kalíšok sa vyznačuje dlhou životnosťou, za desať rokov vytvorí len 0,4 percenta odpadu v porovnaní s jednorazovým vložkami a 6 percent odpadu vyprodukovaného používaním tampónov. Menštruačný kalíšok je udržateľná alternatíva nielen kvôli dlhej životnosti, ale aj výrobe nenáročnej na zdroje a energiu.

Látkové vložky možno aj kompostovať

Rôzne varianty vložiek sa  používali už od pradávna. Dnes sú na trhu dostupné látkové vložky, udržateľná a zelená alternatíva oproti klasickým jednorazovým vložkám. Vyrábajú sa z prírodných a ekologických materiálov ako bambus či bavlna, sú bez chemikálií a nedráždia pokožku. Látkové vložky je možné vyprať a znova použiť, vydržia minimálne tri roky a nahrádzajú tak stovky jednorazových menštruačných pomôcok. Aj pri používaní jednorazových vložiek je možné zvoliť produkty nezaťažujúce životné prostredie. Príkladom sú vložky z rastlinných materiálov, ktoré sú ľahko odbúrateľné a kompostovateľné.

Niektoré ženy cítia väčšie pohodlie pri používaní tampónov. Prvým krokom k udržateľnosti je v takom prípade náhrada jednorazových plastových aplikátorov za ich zelenšiu verziu. Tieto aplikátory stačí po nasadení tampónu opláchnuť a znova použiť. V priebehu desiatich rokov nahradia približne 900 jednorazových plastových aplikátorov. Práve tie zaťažujú životné prostredie viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Aplikátory sú často spolu s tampónmi splachované do záchodov, dostávajú sa do odpadových vôd a oceánov, kde ohrozujú morské živočíchy a narúšajú ekosystém.

Menštruačná chudoba je bariérou vo vzdelávaní

Milióny žien a dievčat na celom svete nemajú prístup k bezpečným hygienickým pomôckam počas menštruácie. Namiesto toho sú nútené používať improvizované materiály ako handry, noviny či dokonca listy stromov. Podomácky vyrobené menštruačné pomôcky spôsobujú infekciu a predstavujú vážne zdravotné riziko. Pre mnohé ženy sú jednorazové menštruačné pomôcky drahé a cenovo nedostupné. Jedno balenie vložiek môže prevyšovať celodennú výplatu.

Nedostatočný prístup k hygienickým pomôckam je zároveň bariérou vo vzdelávaní dievčat z rozvojových krajín. Jedno z desiatich dievčat v Afrike nepríde počas menštruácie na vyučovanie, pretože nemá prístup k menštruačným pomôckam alebo sa v budove školy nenachádzajú súkromné toalety. Východisko z menštruačnej chudoby predstavujú lacné, bezpečné a udržateľné hygienické pomôcky. Látkové vložky nahrádzajú stovky jednorazových vložiek, ktoré si ženy nemôžu finančne dovoliť. Menštruačný kalíšok vďaka svojej nenápadnosti a decentnosti pomáha čeliť izolácii a hanbe, ktorej sú v dôsledku stigmatizácie ženy a dievčatá po celom svete dodnes vystavované.