Veď to poznáte. Napísať recenziu na menštruačné nohavičky, to je ako keď sa snažíte robiť niečo inak. Ste buď za exotku, prinajlepšom za fanatičku, čo nemá nič poriadne na práci, tak vymýšľa. A to ani netreba ísť na mesiac alebo byť BIO EKO RAW aktivistka. 

Na to, aby sa ľudia pozerali trochu zvláštne, sa stačí zmieniť o tom, že som už 25 rokov vegetariánka, snažím sa manažovať svoju spotrebu alebo že počas menštruácie používam kalíšok, látkové vložky  a menštruačné nohavičky Sayu - kliknite.

Menštruačné nohavičky a recenzie, prečo kalíšok a látkové vložky

Prečo kalíšok, látkové vložky a nohavičky? Pretože slúžia dlhé roky a tým pádom eliminujem množstvo odpadu, ktoré aj bez toho priemerná slovenská domácnosť vyprodukuje viac ako dosť 

 Snažím sa veci nevyhadzovať ale viackrát použiť. Presne ako naše staré mamy, ktoré sa správali šetrne z iných dôvodov, ale prečo sa neinšpirovať? Napríklad tým, že na menštruáciu môžeme ísť udržateľnejšie.

Bežné tampóny a vložky sú vyrobené z polymérov, lepidla, obsahujú absorbčné gély a ďalšie látky, ktoré sa na skládke rozkladajú veľa rokov. Keďže okrem klimatickej krízy rieši svet aj krízu s odpadom, snaživé jednotlivkyne (lebo áno, väčšinu sme to my ženy) sa snažíme zachraňovať svet aj takto.

Foto - archív ZVM

Niektorým sa môže zdať, že nosiť menštručné nohavičky je zvláštne, že nebudú na rozdiel od bežných vložiek dobre vstrebávať menštruačnú tekutinu alebo že časom pretečú a budú zapáchať. Nič z toho nie je pravda. Ja som absolvovala v takýchto menštruačných nohavičkách celý pracovný deň, ktorý obnášal aj fyzickú prácu a nedám na ne dopustiť. Nič nepretieklo, nemala som ani pocit vlhka ani pocit nepohodlia.

Menštruačné nohavičky sedia pevne, hlavne v noci 

Na rozdiel od vložiek, ktoré držia na dvoch krídelkách a môžu sa pohnúť (čo väčšinou aj urobia), nohavičky sedia pevne na svojom mieste. Tie od SAYU majú vrchnú vrstvu z merino vlny, ktorá má antibaktirálne účinky a je veľmi príjemná na pokožku. Ja sa v nich cítim ako v bavlnke a na rozdiel od látkových vložiek aj veľmi pohodlne.

Skúška ohňom pre menštruujúce ženy je ale hlavne noc. Ak z nejakého dôvodu stále váhate nad nosením nohavičiek cez deň, ak nezačnete aspoň v noci, robíte veľkú chybu. Tá najviac savá verzia nohavičiek dokáže vstrebať také množstvo tekutiny, že ak z vás tečie ako z vodopádu, ani o tom neviete. Všetka vlhkosť je odvedená do vnútorných vrstiev nohavičiek a vy v nich môžete stráviť v úplnom pocite sucha ešte celé ráno a stačí si ich vymeniť naozaj až vtedy, keď budete mať v sebe rannú kávu.

Udržiavajú sa ľahko a neuškodia im ani pracie kixy. Keďže je som chronická nečítačka návodov, oprala som ich v bežnom pracom géli. Výrobca deklaruje dobrú savosť iba pri použití pracieho gélu určeného na vlnu a za vynechania aviváže. Aj keď našťastie doma aviváž nepoužívam (eliminujem množstvo drogérie, šetrím životné prostredie), ja som ich v tom bežnom géli oprala.

Menštruačné nohavičky. Foto - eshopzenyvmeste.sk

Aj keď sa zabudnete a operiete v bežnom géli ako ja, savosť nohavičiek by nejak závažne nenarušiť nemala. Dokonca sa savosť neznížila ani v tej najmenej savej a najviac sexy verzii. Toto samozrejme nie je návod ako nedodržiavať odporúčania výrobcu, len deklarujem, že si netreba robiť veľkú hlavu z pracích prešľapov, pretože nohavičky to zvládli 

Recenzia na menštruačné nohavičky

Napriek tomu odporúčam čítanie návodu ako sa o ne starať. Píše sa tam napríklad aj to, že pred prvým použitím treba nohavičky oprať aby sa savosť aktivovala. 

Keby som mala porovnať pohodlie v bežnej vložke, látkovej vložke a v menštruačných nohavičkách, vyhrávajú nohavičky. Vďaka svojej neprekonateľnej savosti, príjemnému materiálu, pohodlnému noseniu a vkusnému vzhľadu sú jasnými víťazkami.

Aj ekonomická stránka vychádza v prospech nohavičiek a aj keď je počiatočná investícia vyššia ako pri bežných vložkách, do 2 rokov sa vráti.