Patrik je príbeh mladého muža plný momentov odhalení, zraniteľnosti, sexuality a uvedomení počas jeho života, ktoré sú reálne a pravdivé. Kniha v sebe spája sebauvedomenia, osobný rast a prináša pochopenie o mužoch aj pre ženy. Muži, nájdete tu množstvo momentov, ktoré ste zažili vo svojom živote v určitej variácii, a uvedomenia, čo vám tieto situácie spôsobili a spôsobujú. Kniha Patrik, časť druhá vám môže dať odpovede na mnohé otázky, aj porozumenie, prečo ste sa v rôznych momentoch v živote takto cítili. Viac o nej hovorí jeje autor, terapeut, spisovateľ a lektor Miroslav Haranta.

Prečo si sa rozhodol napísať knihu pre mužov?

"Patrik nadväzuje na moju prvú knihu Olíviu, ktorá predstavuje ženský pohľad na svet a vzťahy. Patrik odhaľuje tento pohľad a vnímanie života z mužskej perspektívy. Vnímam to tak, že je dôležité začať odkrývať skryté pohnútky v nás, ktoré nechceme ukázať, za ktoré sa hanbíme, pretože sú spoločensky odsúdené. Pritom to môže byť iba náš pocit, že sú odsúdené, a skutočnosť by bola iná. Touto knihou chcem poukázať na to, že aj muži sú emočné bytosti,  napriek tomu, že to mnohokrát tak nevyzerá. Muži boli odjakživa učení zakrývať svoje emócie, byť silní a potlačiť všetky emočné prejavy, ktoré znamenali slabosť. Čo viedlo a vedie k rôznym problémom v ich živote, partnerstvách a zdraví."

Kde si čerpal inšpiráciu k príbehu Patrika?

"Viacero situácií z knihy je z môjho života, ale aj z mojej terapeutickej praxe. Šlo mi o to, aby príbeh bol čo najviac skutočný a pravdivý. Patrik má potenciál dotknúť sa mnohých ľudí a pomáha uvedomovať si mnoho vecí v živote čitateľa."

Ako vnímaš dnešných mužov a partnerské vzťahy cez tvoju prax a skúsenosti? 

"Stále je mnoho mužov, ktorí chcú žiť nalinkovaný život, taký, ako bol kedysi, a neotvárať sa do hlbšej podstaty života, pretože im to dáva pocit bezpečia. V skutočnosti je to však iba ilúzia. No teší ma, že stále viac a viac mužov začína hľadať a spoznávať, že tento život im môže dať oveľa viac. Mnohokrát majú pocit, že im ako-tak funguje partnerstvo, a tak sa snažia nič nemeniť, len aby sa to nepokazilo a nestratili to bezpečie a komfort, ktoré im to dáva. Akurát si neuvedomujú, o čo všetko sa pripravujú tým, že sa s partnerkou nevyvíjajú a nerozvíjajú svoje partnerstvo."

Ak by si mohol poradiť mužom jednu vec k šťastnému a naplnenému životu, čo by to bolo? 

"Dovoliť si cítiť. Vnímať svoje emócie. Priznať si svoje emócie a komunikovať svoje pocity."

Čím je kniha Patrik iná, zaujímavá?

"Táto kniha v sebe spája sebauvedomenia a osobný rast, a to všetko v pravdivom príbehu plného momentov zraniteľnosti a sexuálnych scén. Ako začať rozlišovať, čo je manipulácia a hra pre dosiahnutie potešenia, a čo je skutočný zámer o bližšie spojenie a splynutie s partnerom. Táto kniha vám môže dať odpovede na mnohé otázky. Prináša pochopenie pre mužov, a tiež pre ženy, čo sa skutočne deje v mužoch, v ich vnútri. "

 

VIAC O KNIHE PATRIK, ČASŤ DRUHÁ 

Patrik, časť druhá, je príbeh o mladom mužovi a jeho živote. Je to pokračovanie knihy Olívia, časť prvá. Opisuje život muža od detstva, kedy sa v ňom prvýkrát začali prebúdzať sexuálne túžby, začal objavovať a vnímať ženy a svet okolo seba. Patrik cez svoj osobný, úprimný a pravdivý postoj k životu a cez rôzne životné situácie otvára to, čo sa odohráva vo vnútri mužov, v mužskej mysli. Poukazuje na problémy a starosti, o ktorých nikto nehovorí. Čím si muži počas detstva, dospievania a dospelosti prechádzajú. Kniha odhaľuje mužskú sexualitu. To, ako rôzne presvedčenia, výchova a nastavenie tejto spoločnosti ovplyvňujú vnútorné nastavenie mužov, sexualitu a ich správanie v reálnom živote a vo vzťahoch. Čo muži riešia vo svojom vnútri, vo vzťahoch so ženami a čo ich skutočne trápi na pozadí. Prináša pochopenie pre ženy, čo sa deje v mužoch, čo je za tým mlčaním alebo hraním sa na silného. A tiež, že pochopením rozdielov medzi mužmi a ženami sa vieme veľa naučiť o partnerovi a ostatných ľuďoch, a tým získať porozumenie a pochopenie.

Patrik, časť druhá, je pokračovaním knihy Olívia, časť prvá. Ide o príbeh mladej ženy, jej života, vnútorného sveta, o jej úspechoch a zlyhaniach. Olívia si prechádza rôznymi situáciami a vzťahmi, v ktorých sa často cíti stratená a zranená. Až do momentu, keď stretne jeho… Patrika.

 

Ukážka z knihy Patrik:

„Čo sa deje?

„Už vyše hodiny sa ťa neviem dočkať, bál som sa o teba, či si v poriadku.

„Len som sa zarozprávala so spolubývajúcimi.

Toto ma úplne rozzúrilo, tak ja tu čakám, neviem sa jej dočkať a ona sa zabáva a mňa nechá samého čakať. Zjavne videla na mojej pokrivenej tvári, že nie je dobre.

„Si v poriadku?

„Nie som, ako blbec tu čakám a hypnotizujem notebook, kedy sa mi ozveš a ty sa tam zabávaš,“ odvrkol som nepríjemne.

To Lili zjavne podráždilo. „Nevedela som, že sa ti musím hlásiť na minútu a nemôžem sa s nikým baviť.

Jej reakcia ma takpovediac prefackala. Jasné, že som chcel, aby sa bavila, no prečo nie až po tom, ako sa ozve mne? Prečo ich uprednostnila? Ja jej snáď nechýbam tak, ako ona mne? Asi o mňa nemá taký záujem, ako ja o ňu. Čo viac môžem spraviť.

„Ale jasné, že môžeš, no je mi smutno, veľmi mi chýbaš a čakám tu na teba,“ slzy mi vyhŕkli do očí, ale statočne som svoje pocity potlačil a prehltol som, aby som sa udržal.

„To ma teší,“ usmiala sa a nahnevanie v nej povolilo.

Snažil som sa to neriešiť, ale nahlodávalo ma to stále viac. Nechýbam jej? Prečo mi to nepovedala? Očividne sa zabáva a nemá na mňa čas a možno už ani chuť.