NICE. Monako v pondelok oznámilo, že v nasledujúcich mesiacoch podnikne kroky na dekriminalizáciu interrupcií. Ide pritom len o čiastočnú úpravu existujúcej legislatívy, ktorá síce samotné ženy trestať nebude, ale pre lekárov bude zákaz vykonávať interrupcie platiť aj naďalej. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Prečítajte si

Nový Zéland mení zákon o interrupciách - v prospech žien

 

Interrupcie mimo Monaka

Na základe návrhu nového zákona by ženy smeli podstúpiť interrupciu pred dovŕšením 12. týždňa tehotenstva, pokiaľ tak urobia mimo územia Monackého kniežatstva, kde je oficiálnym náboženstvom rímsky katolicizmus.

Ak však vykonajú interrupciu lekári v Monaku, budú riskovať desaťročný trest väzenia - tak, ako to bolo aj doteraz. Ale po novom budú môcť pacientkam pomáhať s nájdením lekárov, ktorí tento zákrok vykonávajú v zahraničí.

 

Potraty len v prípade znásilnenia a ohrozenia zdravia ženy 

"Tento zákon prinesie náležitú reakciu na núdzovú situáciu tehotnej ženy, ktorej už nebude hroziť trest, ale bude vypočutá a bude jej poskytnutá pomoc," uviedla vláda. "Zároveň sa zachovajú základné práva na život nenarodeného dieťaťa i zásady štátneho náboženstva," píše sa ďalej vo vládnom vyhlásení. 

V súčasnosti je umelé prerušenie tehotenstva v Monaku povolené len v prípade znásilnenia a ohrozenia zdravia ženy, alebo ak má plod nezvratné zdravotné poruchy. Ženy, ktorá sa pre interrupciu rozhodnú nie pre spomínané dôvody, môžu dostať tri roky väzenia alebo pokutu v maximálnej výške 18.000 eur.

Hovorca vlády pre AFP povedal, že hlasovanie v Národnej rade o novom zákone sa očakáva v nadchádzajúcich mesiacoch.