Úspešný príbeh zlatej Nasti, ako ju fanúšikovia volajú, nekončí - hoci začiatkom októbra oznámila koniec aktívnej športovej kariéry. Vo svete športu chce fungovať naďalej. Príbeh Anastázie Kuzminovej je jedným z 50 príbehov slovenských a českých rebeliek, ktore vyšli v knihe Kvapky na kameni vydavateľstva Albatros. 

Naša kráľovná biatlonu nemá slovenskú národnosť. Narodila sa 28. augusta 1984 ako Anastasiya Vladimirovna Šipulinová v sibírskom meste Ťumen, ktoré bolo v tom čase súčasťou Sovietskeho zväzu. 

 

 

Životpis: Kuzminová  a jej športoví rodičia

Nasťu to od malička ťahalo k športu. Obaja jej rodičia – otec Vladimir a mama Oľga sa vrcholovo venovali biatlonu. Má ešte sestru a brata Antona, ktorý je tiež ruským reprezentantom v tomto športe. Školáčka Nastenka najprv začala s behom na lyžiach, na biatlon presedlala až neskôr ako študentka športovej školy. Poslúchla radu svojho otca a toto rozhodnutie jej zmenilo život. Už od svojich 15 rokov začala vrcholovo súťažiť a ukázalo sa, že je nesmierne talentovaná. 

Nasťa žala úspechy najprv ako ruská juniorka, neskôr v súťažiach žien. Šport však nebol jedinou vecou, ktorej sa venovala. Svedomitá žiačka popri náročných tréningoch stihla aj drať školské lavice a vyštudovala právnický inštitút v rodnom Ťumeni. 

Zlom v jej živote nastal v roku 2006, keď na sústredení v rakúskom Dachsteine stretla krajana Daniela Kuzmina. Bývalý ruský a súčasný izraelský reprezentant v behu na lyžiach jej padol do oka a už o rok, v apríli 2007 im zneli svadobné zvony. Len o pár mesiacov neskôr sa z Kuzminovcov stali rodičia. Anastasyia porodila syna Jeliseja a na nejaký čas musela zavesiť lyže a pušku na klinec. 

 

Nasťa Kuzminová s manželom.  Foto - TASR

 

Životopis: Ako sa Kuzminová dostala na Slovensko

Keď sa čerstvá mamička vrátila do tréningového kolobehu, ruský zväz mal tvrdé pravidlá. Odmietol povoliť, aby si na sústredenia brala malého syna. Neexistovali žiadne úľavy kvôli rodinnému životu. Odlúčenie od dieťaťa bolo pre Nasťu niečím neprípustným. Rozhodla sa preto k vážnemu kroku - skončiť s reprezentáciou rodného Ruska. Lepšie povedané, z reprezentácie ju vylúčili. 

V tom čase jej muž Daniel pôsobil na Slovensku, tu sa presťahovala aj jeho manželka so synom a ich novým domovom sa stala Banská Bystrica. Nadanú biatlonistku v roku 2008 zobral pod krídla slovenský zväz a športovkyňa mohla skĺbiť to, čo nadovšetko milovala – rodinu aj biatlon. Zakrátko požiadala o slovenské občianstvo a prišli prvé úspechy už pod slovenskou vlajkou. 

Sympatická blondínka sa začala učiť po slovensky. Ako priznala v niektorom z rozhovorov, skvelou školou pre ňu bolo čítanie slovenských rozprávok, ktoré zbožňujú jej deti. Takto si cibrila slovenčinu. Rozprávky mala komu čítať - v roku 2015 sa stala dvojnásobnou mamou. Narodila sa jej dcérka Olivia. 

 

Nasťa Kuzminová s manželom a synom v roku 2010.  Foto - TASR

 

Životopis: Kuzminová trojnásobná olympijská víťazka 

Netrvalo dlho a Nasťa si svojim skromným a pokorným vystupovaním získala srdcia celého Slovenska. Trojnásobná olympijská víťazka totiž pre nás získala aj tri strieborné medaily z olympiády a na konte má aj celkovú zbierku medailí z majstrovstiev sveta. Svojimi fenomenálnymi úspechmi prepísala dejiny nášho športu. 

Nasťa ostala skromná, no bola na seba veľmi prísna. V marci 2019 nastalo pre ňu náročné obdobie. Rozhodla sa, že ukončí svoju individuálnu kariéru, bola však ochotná štartovať v štafetách. Telo vrcholovej športovkyne však povedalo dosť, preto sa začiatkom októbra rozhodla, že so súťažným  biatlonom nadobro končí. Úprimne sa priznala pred celým národom, že súťažné tempo je už nad jej sily. Evidentne si uvedomila, že treba vedieť, kedy odísť. 

Podarilo sa jej však splniť si poslednú túžbu – podarilo sa jej zostreliť všetkých dvadsať terčíkov. Štyri nuly pre ňu znamenali naplnenie posledného cieľa a tým aj vstupenku do bežného života. 

 

Nasťa Kuzminová na tlačovej konferencii, kde oznámila ukončenie aktívnej športovej kariéry.  Foto TASR – Jaroslav Novák

 

Kuzminová ako mama

Lyže a pušku však nechce úplne odložiť. Ako povedala na tlačovej besede, vo svete športu chce ostať ďalej. Rozhodla sa, že chce hlavne propagovať zdravý životný štýl a zachrániť budúcu generáciu pred množiacimi sa zdravotnými problémami. Chce motivovať deti a mládež, aby sa viac hýbali, pretože pohyb  by podľa nej mal byť súčasťou bežného života. 

Otvorene priznala, že je pre ňu najdôležitejšia jej rodina a konečne chce byť mamou na plný úväzok. Doteraz jej so starostlivosťou o deti pomáhala mama a svokra.  Netajila sa, že rada varí a konečne sa bude môcť viac venovať svojim dvom deťom. A tiež celkom bežným veciam. Možno bude mať čas na záhradu, v ktorej doteraz pestovala okrem trávnika len okrasné dreviny, kvety, jahody a bylinky do šalátu.