Hovorí, že pochádza z dúhovej rodiny. Najprv ju vychovávala mama bez otca, potom spolu s partnerkou, s ktorou žila. Nebolo to pre ňu ľahké mať dve mamy, pretože o svojej rodine nemohla hovoriť tak otvorene, akoby chcela. Už ako dieťa pocítila, čo je to nepochopenie okolia a diskriminácia.

Sanna Marinová od detstva vnímala, že nepochádza z tradičnej, ani z bohatej rodiny a okolie jej to dávalo pocítiť. Ako píše ČTK, nemali dom, ani dve autá, ale žili v podnájmoch a často sa sťahovali.

Dnes má 34 rokov a jej meno pozná celý svet. Sanna Marinová sa stala najmladšou premiérkou na svete a treťou ženou, ktorá povedie Fínsko. To, čím si v živote prešla, chce dostať do politiky: bojuje za rovnoprávnosť, slobodu, globálnu solidaritu a ekologickú udržateľnosť.

Koľko lásky v detstve dostala, toľko teraz dáva vlastnej rodine. Je vydatá a má 22-mesačnú dcérku. Manžela často chváli za to, ako sa podieľa na starostlivosti o ich malú Emmu.

Sanna Marinová získala prvý úrad ako 27-ročná

Sanna Marinová si začala raziť vlastnú cestu, keď sa s mamami usadili v najväčšom fínskom meste Tampere. Ako prvá z rodiny nastúpila na univerzitu a vyštudovala miestnu a regionálnu správu. O politiku sa zaujímala veľmi aktívne a už na škole bola členkou rôznych študentských klubov. V roku 2006 vstúpila do mládežníckej organizácie Sociálnej demokracie.

Keď mala 27 rokov, vo voľbách ju zvolili na čelo mestskej rady v Tampere. Do celoštátnej politiky vstúpila v roku 2015, vtedy ju zvolili do parlamentu a stala sa podpredsedníčkou sociálnych demokratov.

Najmladšía premiérka na svete:

fínska premiérka Sanna Marinová má 34 rokov

mladším premiérom bol Sebastian Kurz (33), ak zostaví vládu v Rakúsku, stane sa najmladším človekom vo funkcii premiéra na svete

ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk (35)

novozélandská premiérka Jacinda Ardernová (39)

 

Sanna Marinová vedie kolíciu žien

Fíni ju berú ako cieľavedomú a sebavedomú političku, ktorá má síce 34 rokov, ale za sebou viac ako 10 rokov skúseností v politike. Od júna bola ministerkou dopravy a komunikácii, dnes je najmladšou fínskou premiérkou. Dohovorí sa fínsky, anglicky, švédsky a trochu nemecky. Vedie koalíciu piatich strán. všetky majú na čele ženy - ľavičiarov vedie Li Anderssonová (32), zelených Maria Ohisalo (34), centristov Katri Kulmuni (32) a Švédsku ľudovú stranu Anna-Maja Henriksson (55).

Vo vláde, ktorej Marinová predsedá, sedí 11 ministeriek a sedem ministrov. V týchto dňoch šéfuje z Bruselu, kde je summit Európskej únie. Za Fínsko, ktoré je do konca roka predsedníckou krajinou Európskej únie, vedie zasadnutie Európskej rady.

Jej politická kariéra láme predsudky a zaužívané predstavy o politike rekordnou rýchlosťou. "Nikdy som nepremýšlala o svojom veku alebo pohlaví, premýšľam nad dôvodmi, pre ktoré som išla do politiky a nad vecami, ktoré nám pomohli vyhrať a získať si dôveru voličov," povedala podľa britského denníka The Guardian.

V Škandinávii vládnu podľa agentúry DPA s výnimkou Švédska samé ženy. Sanna Marinová vo Fínsku,  Katrín Jakobsdóttir na Islande, Mette Frederiksenová v Dánsku a Erna Solbergová v Nórsku.