Do parlamentu nastúpila v januári 2018 ako náhradníčka Jozefa Viskupiča a kultúre sa venovala ako podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Nová ministerka kultúry Natália Milanová je tak pre mnohých veľkou neznámou, kultúrna obec však dúfa, že sa postavenie ministerstva zlepší po odchode Ľubice Laššákovej, ktorú umelci ostro kritizovali.

Natália Milanová: Bez skúsenosti v čase krízy

“Nová ministerka kultúry je v nezávideniahodnej situácii. Prakticky bez skúseností s riadením a znalosti komplexnej problematiky rezortu vstupuje do situácie, kedy je kultúrny a kreatívny sektor na pokraji krachu vďaka opatreniam proti epidémii koronavírusom a od ministra sa očakáva okamžitý akčný postoj a politická inovatívnosť pri zavádzaní kompenzačných opatrení, ale najmä silný hlas vo vláde, ktorá bude musieť reagovať na požiadavky viacerých rezortov,” povedala pre Ženy v meste producentka, dramaturgička a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zora Jaurová, ktorá je v strane gestorkou kapitoly Kultúra, médiá, cirkev a národnostné menšiny.

Prezidentka Zuzana Čaputová a ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Foto TASR - Michal Svítok
 

Natália Milanová sa narodila v Bratislave a študovala učiteľstvo v kombinácií slovenský jazyk a histórie, niekoľko rokov pracovala ako učiteľka. Napísala knihu Dejiny statočného národa slovenského a založila zážitkové divadlo Equiteatro. 

Jej politická dráha sa začala cez Františka Mikloška, práve počas práce v reklamnej agentúre mala na starosti jeho výjazdovú kampaň. Pre OĽaNO začala pracovať v roku 2014 a prvýkrát kandidovala v parlamentných voľbách v roku 2016, kde síce nedosiahla dostatočný počet hlasov na to, aby sa dostala do parlamentu, z 22. miesta však získala postavenie náhradníčky. Poslankyňou Národnej rady sa stala až v januári 2018, po tom, čo sa mandátu vzdali Jozef Viskupič a Erika Jurinová. 

Vo februárových parlamentných voľbách kandidovala zo 146. miesta na kandidátke strán OĽaNO, NOVA, Kresťanská únia (KÚ), Zmena zdola a získala 10 317 hlasov. 

Natália Milanová: Tehotná poslankyňa a dojčenie 

V parlamente sa venovala oblasti kultúry ako podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Po tom, čo nastúpila do funkcie, viedla prieskumy v Audiovizuálnom fonde a vo Fonde na podporu umenia s cieľom overiť ako fungujú a čo potrebné na ich zefektívnenie a zlepšenie. Počas svojho pôsobenia sa venovala financovaniu obnovy kultúrnych pamiatok, do pléna predložila dva návrhy, jeden z nich bol o financovaní Národných kultúrnych pamiatok výnosmi zo stávkových hier, druhý poukazoval na protiústavnosť časti zákona o pamiatkovom fonde, čo Ústavný súd potvrdil a túto časť vyhlásil za protiústavnú. 

“Pani Milanová nemá za sebou žiadnu výraznú agendu ani skúsenosť v tejto oblasti, ale v kritických situáciách (absurdné návrhy poslankyne Kaščákovej ohľadne Audiovizuálneho fondu, či poslanecké prieskumy v kultúrnych fondoch s cieľom napádať ich činnosť) bola ochotná počúvať argumenty odbornej obce. Po smutnom pôsobení pani Laššákovej je to bod plus,” uviedla Jaurová. 

Natália Milanová (OĽaNO) skladá poslanecký sľub v januári 2018. Foto TASR - Jakub Kotian
 

Natália Milanová nastúpila do parlamentu v siedmom mesiaci tehotenstva a stala sa mamou syna Maximiliána. Spolu s ostatnými poslankyňami iniciovali verejnú diskusiu o podpore dojčenia v slovenských nemocniciach. Cieľom tejto legislatívnej iniciatívy je postupná zmena prístupu ministerstva zdravotníctva v oblasti dojčenia, ministerstvo tvrdí, že viaceré ich pripomienky do svojich odporúčaní zapracovalo. 

Tiež bola jednou z tých, ktorí odmietli tzv. „náhubkový zákon“, ktorý by garantoval politikom právo na odpoveď, a to nielen v prípade, že tvrdenie uverejnené v novinách bolo hanlivé, či nactiutŕhajúce, ale aj v prípade akýchkoľvek pravdivých informácií a názorov.

Natália Milanová: Čakajú ju ťažké časy

Na svojej internetovej stránke informuje ministerka Milanová o konkrétnych krokoch, ktoré má v pláne pre kultúru urobiť. Chce pokračovať v návrhoch o lepšom financovaní kultúry, to napríklad prostredníctvom sponzoringu, súkromných investícií, alebo mecenášov a tiež v zrýchlení obnovy kultúrnych pamiatok,  vďaka daňovým úľavám a fondom. Ďalšie problémy, ktorým sa počas trvania svojho mandátu chce venovať je sloboda médií, kreatívny priemysel, sloboda vierovyznania a ochrana autorských práv. 

“Kľúčové pre jej ďalšie pôsobenie bude, či dokáže veľmi rýchlo dať dohromady kvalitný úzky tím ľudí, ktorí rozumejú moderným kultúrnym politikám a budú schopní prísť s krízovými stratégiami. Držíme jej v tom palce, lebo nám nič iné neostáva. Čakajú nás ťažké časy a potrebujeme čo najviac spolupráce,” dodala Jaurová.