Nemecká vláda rozhodla, že firmy, ktoré majú viac ako troch členov predstavenstva a sú obchodované na nemeckej burze, musia mať vo vedení aspoň jednu ženu. Nová úprava sa týka aj dozorných rád podnikov so štátnou účasťou a úradov. Opatrenie sa nevzťahuje na súkromné firmy, tie si budú počty žien stále určovať samé.

Firmy menia veci pomaly

Podľa ministerstva spravodlivosti sa zmena dotkne asi 70 nemeckých firiem zahrnutých v burzovnom indexe DAX - asi 30 z nich nemá vo vedení žiadnu ženu.

Za kvóty dlho bojovala vládna sociálna demokracia (SPD), kresťanskí demokrati (CDU) na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou tento krok dlho odmietali. Aj kancelárka však uznala, že samotné firmy takéto zmeny zavádzajú dobrovoľne len veľmi pomaly.  

Nemecké firmy majú asi 13 percent žien

Ministerka pre ženy a rodinu Franziska Giffeyová (SPD) nazvala dohodu historickým míľnikom. “Roky sme sledovali, že dobrovoľne sa robí veľmi málo a veľmi pomaly. Pritom ženy na riadiacich úrovniach zvyšujú úspešnosť firiem,” uviedla podľa AFP ministerka Giffeyová.

Ženy sú dnes zastúpené v predstavenstvách nemeckých firiem obchodovaných na burze len 12,8 percentami. V Spojených štátoch je podiel žien vo vedení firiem 28,6 percenta, v Švédsku 24,9 percenta a v británii 24,5 percenta ako vyplýva z prieskumu AllBright Foundation. “Dáme šikovným a motivovaným ženám príležitosť, ktorú si zaslúžia. Je to veľký úspech pre ženy v Nemecku a zároveň ide o obrovskú šancu pre spoločnosti a firmy ako také,” uviedla ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová.