Audit šatníka odporúčam robiť minimálne dvakrát ročne. V období, kedy meníme sezónne oblečenie – na jar a na jeseň. Pri audite šatníka sa snažím hlavne pretriediť oblečenie a rozdeliť ho na tri časti:

1) nosím/nechať si

2) nenosím

3) opraviť.

Oblečenie, ktoré nosím, je mi dobré, nie je nijako poškodené, pekne poskladám a odložím do skrine. Niektoré drobné úpravy ako chýbajúci gombík si dokážeme doma opraviť aj my. Väčšie úpravy ako skrátenie nohavíc alebo výmenu zipsu odporúčam nechať na krajčírku. Čo však s oblečením, ktoré už nenosíme, nesedí nám veľkosť alebo jednoducho sme ho dali na kôpku „nenosím“? Mám pre vás niekoľko tipov.

Obrázok, na ktorom je textAutomaticky generovaný popis

Foto - pinterest.com

 

Nenosené oblečenie: Darujte

Oblečenie, ktoré je pekné, drží tvar aj farbu, nemá na sebe žiadne škvrny alebo nie je roztrhané môžete darovať rôznym dobročinným alebo charitatívnym organizáciám. Ak žiadnu takú nemáte v meste, oblečenie môžete darovať niekomu na ulici. V našom meste napríklad existuje miesto, kde bezdomovci prespávajú. Ak nemáte odvahu zaklopať, oblečenie môžete nechať pred dverami.

Oblečenie ocenia aj rôzne centrá, ktoré zabezpečujú odev, ale aj potraviny pre znevýhodnené rodiny. Takisto existujú rôzne centrá, kde zbierajú detské oblečenie a mamičky, ktorým finančná situácia nedovolí kupovať oblečenie tak rýchlo ako ich detičky rastú, takýto dar ocenia. Možností na darovanie je naozaj veľa. Prípadne sa iba spýtajte svojej kamarátky, sestry alebo kolegyne, či by si nechceli pozrieť oblečenie, ktoré ste vyradili. Určite sa potešia.

Oblečenie môžete vrátiť aj do predajne. Niektoré značky majú zberné nádoby priamo na predajni a za darované oblečenie vám dajú zľavový kupón, ktorý môžete využiť pri ďalšom nákupe v ich obchode. Oblečenie môžete darovať aj kreatívnym dušiam ako som ja. Veľmi rada nakupujem v second handoch a oblečenie prešívam a pretváram na trendy kúsky. Pekné nositeľné kúsky ma vždy potešia. Vždy darujte oblečenie v takom stave, v akom by ste ho chceli dostať vy.

Foto - pexels.com

Nenosené oblečenie: Predajte

Na takmer všetkých sociálnych sieťach máte možnosť predať oblečenie. Stačí ho odfotiť, premerať, napísať popis a nahodiť do obchodu. Oblečenie najčastejšie predávam cez svoj blog, ale aj na facebooku v časti marketplace alebo na českom vintage.

Detské oblečenie najjednoduchšie predáte cez portál modrýkoník a všetko ostatné napríklad aj cez bazoš. Konkurencia je naozaj veľká, preto vám odporúčam dať si záležať na fotkách.

Vyžehlite ho, naaranžujte s topánkami, nohavice s blúzkou alebo pridajte aj klobúk. Nie každý z nás si dokáže predstaviť, ako daný kúsok nosiť a možno práve takéto detaily zavážia pri predaji. Pri predaji sa neoplatí klamať a nenafotiť skutočný tovar. Pri každom predaji vám kupujúca môže napísať recenziu. Ak by ste chceli oblečenie predať aj na ďalšiu sezónu, práve kvôli zlému hodnoteniu, od vás nikto nič nekúpi.

Obrázok, na ktorom je budova, vonkajšie, osoba, športAutomaticky generovaný popis

Foto - www.mademoiselleiva.com

Prerobte alebo použite na iný účel

Bavlnené tričko rozstrihajte a použite ako utierku na prach alebo na umývanie podlahy. Z ľanových nohavíc urobte utierku na riad. Zdá sa vám čierny svetrík už nemoderný? Ozdobte ho výšivkou alebo nažehlovačkou. Vymeňte gombíky alebo farbu zipsu.

Niekedy stačí drobný detail a zo starého svetra sa stane trendy kúsok v ktorom zažiarite. Ak sa vám na oblečení iba niečo nepáči, opäť sa poraďte s krajčírkou. Inšpirovať sa môžete aj u mňa na blogu v časti Upcycling & Handmade.