Dlhoročná investigatívna novinárka Denníka N Monika Tódová sa vyjadrila k vzťahu so sudkyňou Špecializovaného súdu Pamelou Záleskou. Reagovala tak oficiálne na video kontroverznej postavy konšpiračnej scény Martina Daňa. Ten vo videu hovoril o tom, ako novinárka a sudkyňa spolu trávia dovolenku v Novej Lesnej.

Monika Tódová o vzťahu k Záleskej 

„Premýšľala som, ako sa k tomuto „odhaleniu“ postaviť tak, aby som si na jednej strane uchovala právo na svoje súkromie, ale aby som zároveň poskytla čitateľom odpovede na otázky, ktoré majú. Som napríklad povinná čitateľom hovoriť, že som rozvedená? Že s bývalým manželom a mojím kolegom máme priateľský vzťah a ďalej spoločne vychovávame deti? Keď sme sa rozišli, zvažovali sme, či dať oznam na Facebook, napokon sme to neurobili a dohodli sme sa, že stačí, keď to vedia ľudia, ktorí sú nám blízki a poznajú nás,“ píše Monika Tódová v rubrike Newsfilter Denníka N.

Vysvetľuje, že Pamelu Zábleskú spoznala pri práci, obe spolu robili rozhovor v apríli 2020. V ňom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu, ktorá súdila sprostredkovateľa vraždy Jána Kuciaka, ako aj Mariana Kočnera a Pavla Ruska, hovorila o pomeroch na súdoch.

„Keď sme sa neskôr začali priateliť, oznámila som to šéfredaktorovi a prijali sme v redakcii potrebné opatrenia,“ napísala Tódová s tým, že už viac ako 2 roky nepracuje na spravodajstve a je súčasťou oddelenia publicistiky.

„O sudkyni Záleskej už dlhšie nepíšem a nepublikujem ani spravodajstvo z jej súdnej siene (ani o vyfabrikovanej kauze inzulín). Pokiaľ ide o pojednávania, chodím už len na súd, ktorý sa týka vraždy Jána Kuciaka. … Robím podcasty, diskusie a píšem Newsfilter. V ňom hodnotím aj prácu Špecializovaného trestného súdu, ale nie Pamely Záleskej,“ vysvetlila Tódová.

Reakcia šéfredaktora Denníka N

Transparency International Slovensko si myslí, že zverejnené informácie môžu vyvolávať v časti verejnosti pochybnosti: „A preto by bolo prínosné otvorené komunikovanie v danej veci zo strany oboch aktérok i Denníka N. A to vrátane objasnenia zo strany denníka, akým spôsobom pokrýva a mieni pokrývať informácie o rozhodovaní danej sudkyne.“

Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný označil hrabanie sa v súkromí sudkyne Pamely Záleskej a Moniky Tódovej za odporné. “Je ťažké nevidieť, kto ich natočil, kto na ne útočí a vykrikuje, ale napriek tomu ich vzťah otvára aj legitímnu tému novinárskej a sudcovskej etiky,” uviedol a vysvetlil, ako redakcia v tomto prípade postupovala.

“Keď sa pracovný vzťah sudkyne a novinárky prehĺbil, Monika ma o tom informovala a riešili sme to. Monika napriek tomu, že bola roky jednou z najlepších investigatívnych novinárok na Slovensku a svoju prácu milovala, musela prestať písať texty o kauzách, odhaľovať prípady, ktoré by mohli končiť na súde. Napríklad aj na tom, kde rozhoduje Pamela Záleská,” napísal Kostolný.

Mazák o vzťahu novinárky a sudkyne

Predseda súdnej rady Ján Mazák v súčasnosti nevidí dôvod, aby sa rada zaoberala vzťahom Pamely Záleskej a Moniky Tódovej. Uviedol, že súdna rada nemá dôkazy o porušovaní povinností sudkyne.

„Zásah súdnej rady by prichádzal do úvahy len vtedy, ak by sa nepochybne dokázalo, že táto sudkyňa sa dopustila v občianskom živote niečoho, čo je nezlučiteľné s jej povinnosťami, napríklad, ako sa jej to stále bez dôkazov podsúva, že by poskytovala informácie zo spisov, v ktorých je zákonnou sudkyňou. Také niečo sa dodnes nepreukázalo a súdnej rade sa nepredložili dôkazy o porušovaní povinností menovanej sudkyne,“ uviedol Mazák podľa agentúry TASR.

Dodal, že ak diskusiu o vzťahu Záleskej a Tódovej navrhnú aspoň traja členovia rady, musí sa bod zaradiť na program. Súdna rada by mala najbližšie zasadať 15. augusta.

Kto je Záleská, Todová a Daňo

Sudkyňa Záleská v marci o vzťahu s novinárkou Tódovou podľa cas.sk uviedla, že nič zo svojich povinností neporušila. „Pokiaľ sa ma pýtate na vzťah s pani novinárkou Tódovou, pýtate sa ma, či som vyniesla nejaké informácie alebo či som jej sprostredkovala informácie, ku ktorým nemala mať prístup. Nie, žiadne informácie som pani Tódovej ani žiadnej inej novinárke či novinárovi nesprístupnila,“ povedala.

Záleská sa stala sudkyňou Špecializovaného trestného súdu v roku 2018. Bola predsedníčkou senátu, ktorý súdil Zoltána Andruskóa obvineného z objednávky úkladnej vraždy Jána Kuciaka, aj členkou senátu v kauze zmenky, v ktorej dostali Marian Kočner a Pavol Rusko 19-ročný trest odňatia slobody.

Monika Tódová je dlhoročnou investigatívnou novnárkou, ktorá za reportáž o údajnom zapojení Ministerstva vnútra Slovenskej republiky do únosu vietnamského občana Trịnha Xuâna Thanha a iné investigatívne príspevky získala ocenenie Biela vrana v roku 2018. V roku 2020 dostala cenu "Woman of Courage - Žena s odvahou" za jej neúnavnú snahu odhaľovať korupciu na najvyšších miestach a obhajobu slobody tlače, ktorú jej pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv udelilo veľvyslanectvo USA.

Martin Daňo, ako pripomína web omediach.sk, bol za rôzne nebezpečné vyhrážky v roku 2019 zadržaný a 41 dní si odsedel vo väzení. Dôvodom boli jeho nebezpečné vyhrážky v internetovej politickej satirickej show s názvom Takže tak! Pred dvoma rokmi mu súd nariadil, aby zmazal nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej.