Nový český prezident Petr Pavel v pondelok (13.3.) pricestuje na nástupnú návštevu Slovenska. Ide o jeho prvú zahraničnú cestu, nadviaže tak na dlhoročnú tradíciu svojich predchodcov.

Český prezident s manželkou je na Slovensku

Program dvojdňovej oficiálnej návštevy sa začne privítacím ceremoniálom v Prezidentskom paláci v Bratislave s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Po spoločných rokovaniach si hlavy štátov uctia pamiatku zakladateľov prvej Československej republiky T. G. Masaryka a M. R. Štefánika pri ich pamätníkoch na nábreží Dunaja v Bratislave. Večer sa stretnú na spoločnej diskusii v Slovenskom národnom divadle.

Uctí si pamiatku Kuciaka aj obete zo Zámockej

Český prezident spolu s manželkou Evou Pavlovou si v Bratislave tiež uctia pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj pamiatku obetí teroristického útoku na Zámockej ulici. Stretne sa aj s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom. V utorok má naplánované stretnutie s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom.

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zložil prezidentský sľub minulý týždeň a stal sa tak v poradí štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky.