Pápež František odcestoval v nedeľu z Ríma do Kanady. V rámci svojej návštevy sa chce osobne ospravedlniť domorodým obyvateľom, ktorí sa stali obeťami zneužívania páchaného celé desiatky rokov v internátnych školách prevádzkovaných katolíckou cirkvou. Informuje o tom agentúra AFP.

Pápež o zneužívaní indiánskych detí 

Lietadlo z pápežom na palube vzlietlo z rímskeho letiska krátko po 09.00 h SELČ. Osemdesiatpäťročný pápež trpí bolesťou kolien, sedel preto v invalidnom vozíku a do lietadla sa dostal pomocu zdvižnej plošiny.

Fernie Marty (vpravo) prežil dennú školu pre domorodé deti, ktorá mala represívnu politiku podobnú politike internátnych škôl. Pokračoval v praktizovaní svojej katolíckej viery v spojení s domorodými obradmi.  Foto - TASR/AP

František bude v Kanade do budúcej soboty. V rámci návštevy zavíta do miest Edmonton, Quebec a Iqaluit. Pápežova apoštolská cesta je dôležitým krokom v jeho snahe reagovať na škandál týkajúci sa sexuálneho zneužívania indiánskych detí duchovnými a desaťročí utajovania týchto skutkov.

Pápež sa ospravedlní za zneužívanie detí 

Očakáva sa, že pápež zopakuje ospravedlnenie, ktoré v apríli vo Vatikáne predniesol kanadským delegáciám, domnieva sa AFP. V rámci vládnej politiky násilnej asimilácie v Kanade od konca 19. storočia do 90. rokov 20. storočia umiestnili do 139 internátnych škôl 150.000 indiánskych detí.

Mesiace alebo roky tak strávili v odlúčení od svojich rodín, jazyka a kultúry, pričom mnohé z nich fyzicky alebo pohlavne zneužívali zamestnanci týchto inštitúcií. Predpokladá sa, že tisíce detí zomreli v týchto internátnych školách na choroby, podvýživu alebo zanedbanie starostlivosti. Od mája 2021 na pozemkoch pri týchto školách objavili úrady vyše 1300 neoznačených hrobov.