Prezidentka Zuzana Čaputová označila svoje stretnutie s pápežom Františkom, ktoré sa uskutočnilo v sobotu vo Vatikáne, za ľudsky blízke a dodala, že rozhovor s ním bol hlboký a inšpiratívny. Vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook prezidentka SR uviedla, že pápež má Slovensko veľmi rád a ďakuje za dni strávené na Slovensku minulý rok, ktoré boli preňho - podľa jeho slov - veľkým povzbudením.

Prezidentka Čaputová u pápeža 

"Žijeme ťažké časy a lepšie cez ne prejdeme, keď všetci tí, ktorí to cítia rovnako, budú otvorení spolupráci a porozumeniu. Keď sa nebudeme uzatvárať do našich názorových svetov, keď sa nebudeme navzájom povyšovať, ale napriek odlišnosti rešpektovať. Vždy máme voľbu, ako sa zachovať. Ako vo svojom dnešnom odkaze pre Slovensko povedal Svätý Otec: jednota je dôležitejšia než konflikt," uvádza v statuse prezidentka.

Podľa nej prostredníctvom myšlienky, že "sme rôzni, ale všetci sme bratia a sestry", pápež pozýva k solidarite a spolupráci. Dodala, že pápežove slová, ktoré zazneli počas audiencie vo Vatikáne, "môžu byť pred nadchádzajúcimi vianočnými sviatkami povzbudením pre nás všetkých".

Pápež podal ruku obeti útoku na Zámockej

Súčasťou oficiálnej delegácie prezidentky boli osobnosti z rôznych sfér spoločenského života, medzi nimi aj obeť nedávneho teroristického útoku na LGBTI+ komunitu na Zámockej Radoslava Trokšiarová, ktorá prišla o barlách.

Keď ju prezidentka v sobotu predstavovala pápežovi, povedala mu, že Radka po prebudení v nemocnici za svoje prežitie ďakovala Bohu. Radka je veriaca katolíčka a lesba. Radke pápež potom podal ruku, uviedol Denník N.

„Nepomáha jednote, keď akákoľvek skupina osôb je vyčleňovaná pre svoju rozdielnosť. Aj o tom sme dnes so svätým otcom hovorili,“ povedala po audiencii prezidentka. „Rozdielnosti sú prirodzené. Cirkev nerozlišuje, ale prijíma všetkých. Ak, tak rozlišujú iba cirkevní predstavitelia. To je jeden z výrokov svätého otca,“ povedala prezidentka.

Foto - facebook ZC

Na prijatí u pápeža sa zúčastnil aj František Mikloško, vikár provinciála Saleziánov Peter Jacko, koordinátorka centra pomoci utečencom z Ukrajiny Camp Žilina Martina Ďurčová, lekárka-paliatologička z Národného onkologického ústavu Kristína Križanová a držiteľka ocenenia Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková.