Plavecký kras patrí medzi najkrajšie oblasti Malých Karpát. Nachádzajú sa v ňom rozsiahle skalné útvary, krasové pramene, jaskyne a priepasti. Očarí vás výhľadmi aj nečakanými zákutiami. Väčšina trás nie je náročná a zvládnu ju aj menšie deti.

My odporúčame výlet na Jeleniu horu okružnou trasou, ktorá sa začína aj končí v obci Plavecký Mikuláš. Meria asi 10 km, celkové stúpanie je 436 m a zvládnu ju aj deti. So zástavkami bude celá túra trvať asi 3 hodiny.

Popis trasy Plavecký kras:

Plavecký Mikuláš – Kršlenica – Jaskyňa Deravá skala – Mon Repos – Jelenia hora – Plavecký Mikuláš

Naša túra sa začína v centre obce Plavecký Mikuláš, kde sa dostanete pohodlne autom aj autobusom. Už na parkovisku uvidíte turistické značenie. Vyrážame po zelenej značke smerom na Mon Repos Mokrou dolinou. Na konci obce pri vodárenskom objekte je pekná kaplnka.

Trasa pokračuje lesnou cestou, kde platí zákaz vjazdu pre motorové vozidlá. Míňame prírodnú rezerváciu Kršlenica, ktorá je unikátna pre najrozsiahlejšie zoskupenia brál v Malých Karpatoch. Je to aj vyhľadávaná lezecká oblasť.

Po necelých 3 kilometroch popri potoku Libuša prichádzame k jaskyni Deravá skala.

Jaskyňa Deravá skala. Foto - redakcia

Jaskyňa Deravá skala

Jaskyňu Deravá skala tvorí veľký skalný previs. Je dlhá 26 metrov, vysoká 15 metrov a je voľne prístupná. Ide o pozostatok neznámeho jaskynného systému a významným paleontologickým náleziskom, keďže sa tu našiel hrot mamutieho kla a čeľusť jaskynného medveďa. V jaskyni je zavesená hojdačka, takže je to výborný tip na asi hodinovú vychádzku s veľmi malými deťmi alebo s kočíkom, ak sa prejdete iba k jaskyni a späť.

My pokračujeme ďalej asfaltkou na Mon Repos. Pod týmto netradičným názvom sa ukrýva meno poľovníckeho zámočku rodu Pálffyovcom, ktorý na Záhorí pôsobil. Dnes už zámok neuvidíte, keďže v roku 1969 vyhorel a ostali po ňom len kamenné základy. Zachovala sa iba budova horárne s erbom pállfyovského rodu, ku ktorej nás dovedie zelená značka. Nachádza sa tu aj studnička s pitnou vodou.

Zelená a červená značka vedú k rázcestníku Kubašová. Foto - redakcia

Od horárne pokračujeme lesným chodníkom po zelenej značke smerom na Kubašovú. K nášmu cieľu - Pod jeleňou horou – je to 1:30 hod. Po Kubašovú máme spoločnú aj červenú značku, čo je úsek Štefánikovej magistrály.

Cesta na Jeleniu horu je nenáročná a veľmi pekná. Míňame miesta s pekným výhľadom do okolia, aj s krátkym oddychom na fotogenickej červenej lavičke.

O pekné miesta na oddych nie je núdza. Foto - redakcia

Onedlho prichádzame k cieľu našej cesty. Po ľavej strane je krátka odbočka na Jeleniu skalu – skalnatý útvar tvorený vápencovými dolomitmi, z ktorej je krásny výhľad na Plavecký hrad. Chodníkom pokračujeme krásnym brezovým lesom a o pár minút sa už kocháme výhľadom na zelenú Záhorskú nížinu z Jelenej hory.

Romantický brezový les na vrchu Jelenej hory. Foto - redakcia

Záver trasy vedie skalnatým hrebeňom. Je to skutočne krásne miesto, ktoré vám bude určite pripomínať Chorvátsko. Borovicové lesy, skalnatý terén, krasové útvary a dych berúci výhľad na Kršlenicu, Plavecký hrad a okolie. Chodníkom zostupujeme smerom dole a prichádzame na širokú poľnú cestu, po ktorej sa asi za 20 minút dostaneme do centra obce Plavecký Mikuláš.

Skalnatý hrebeň Jelenej hory pripomína Chorvátsko. Foto - redakcia

Dlhšia túra po Plavecký hrad

Ak by ste chceli absolvovať kratšiu túru, k Jelenej hore je možné sa dostať aj po žltej značke z Plaveckého Mikuláša. Naopak, ak by sa vám zdala popísaná trasa prikrátka, a zároveň nie ste viazaní zaparkovaným autom, môžete si túru predĺžiť úsekom až po Plavecký hrad, a výlet ukončíte v obci Plavecké podhradie.

V tomto prípade od smerovníka Pod Jeleňou horou pokračujete po žltej značke do Sedla Báborská a odtiaľ na Plavecký hrad. Celá trasa bude merať 12 km.

Všetky spomínané trasy Plaveckého krasu vás určite očaria a vy už budete rozmýšľať nad ďalšími krásnymi túrami.