Tu sú naše overené tipy na jednodňové výlety v okolí Bratislavy, za ktorými nemusíte dlho cestovať. Spestrite si prázdniny či predĺžené víkendy s deťmi a rodinou. 

Vrch Somár s krásnym výhľadom

Ak ste už prešli väčšinu známych malokarpatských trás, je čas spoznať aj tie menej navštevované, ale prekvapivo pekné. Vrch Somár, 649-metrov vysoký kopec, sa nachádza nad obcou Limbach, je najvyšším vrcholom juhozápadnej časti Malých Karpát a poskytuje veľmi pekné kruhové výhľady na okolité vrchy a Záhorskú nížinu. Po ceste natrafíte na viaceré prírodné zaujímavosti a miesta vhodné na piknik. Výlet bude trvať približne päť hodín a prejdete 16 kilometrov. Určite ho zvládnu aj deti.

Viac k trase nájdete tu: 

Európsky unikát Dračí dub

V blízkosti obce Lozorno natrafíte na európsky unikát. Nádherný „Dračí dub“, ktorý sa nachádza v katastri obce, skončil druhý v súťaži Európsky strom roka. Vedie k nemu príjemná lesná trasa, ktorú zvládnu aj menšie deti.

Dračí dub. Foto - redakcia ZVM

Dračí dub sa nachádza nad obcou Lozorno v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, v lese pod kopcom Kopanička. Majestátny 700 rokov starý „Dračí dub“ zbadáte z diaľky. Je vysoký 24 metrov a obvod kmeňa meria 677 cm. Botanický názov stromu je Dub letný, ale vďaka svojej mohutnosti a výzoru dostal pomenovanie Dračí.

Viac k trase nájdete tu: 

Devín, Sandberg a Devínska Kobyla očaria

Jeden z najkrajších výletov v okolí Bratislavy začína pod hradom Devín a končí v Dúbravke. Počas cesty uvidíte Waitov lom, archeologické nálezisko Sandberg a pokocháte sa výhľadom z „modlivky“ – originálnej vyhliadky na Devínskej kobyle. Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle sa nachádza v areáli bývalej raketovej základne. Má 21 metrov, 112 schodov a je vo výške 514 metrov nad morom.

Ak budete mať šťastie na jasné počasie, uvidíte nielen okolie Bratislavy, ale aj Alpy, Viedeň, či vrch Zobor v Nitre. Tvar vyhliadky pripomína modlivku zelenú, ktorá v tej oblasti žije. Dĺžka trasy cca 12 km, prevýšenie 500 m a na výlet si vyčleňte asi 4 hodiny. Oddýchnuť si môžete na Sandbergu alebo pod vyhliadkou. Trasa je stredne náročná.

Štúrovo, Ostrihom a termáne kúpaliská

Zo Štúrova po moste do Ostrihomu Odskočiť si na výlet môžete aj do susedného Maďarska, keď sa vyberiete do mesta Štúrovo. Navštíviť môžete aquapark v známom kúpalisku Vadaš a spestriť si ho výletom do maďarského mesta Ostrihom, ktorý so Štúrovom spája slávny Most Márie Valérie. Hlavnou turistickou atrakciou tohto regiónu je ostrihomská Katedrála Panny Márie a svätého Vojtecha, ktorá je najväčšou cirkevnou stavbou v celom Maďarsku.

Aquapar na termálnom kúpalisku Vadaš.  Foto - vadasthermal.sk

Pochádza z 19. storočia a jej výstavba trvala viac ako 30 rokov. Priestory katedrály sú prístupné celoročne, pokiaľ chcete navštíviť iba kostol, vstup je bezplatný. Určite nevynechajte ani návštevu Tmavej brány, čo je 80 m dlhý tunel v umelo vytvorenom Hradnom vrchu pod Bazilikou.

Zastaviť sa môžete aj na termálnom kúpalisku Podhájska, ktoré je od Štúrova vzdialene necelých 55 kilometrov.    

Najväčší visutý most na svete

Hranicu môžete prekročiť aj na západnej strane a navštíviť Dolnú Moravu. Len 3 hodiny cesty od Bratislavy vás čakajú turistické unikáty, ktoré sú najväčšie nielen v Česku, ale niektoré aj na celom svete – najväčší visutý most, prechádzka v oblakoch, adrenalínové detské a cyklistické parky, turistika, krásna prírodu, očarujúce zámky, záhrady aj žrebčíny. ky Bridge 721 je najdlhší visutý most pre peších turistov na svete.

Nachádza sa na Dolnej Morave, meria 721 metrov a spája horský hrebeň Slamník s hrebeňom Chlum cez údolie Mlynského potoka, a to vo výške 95 metrov.