Štiavnické vrchy sú najväčším sopečným pohorím Západných Karpát. Ponúkajú veľa príjemných nenáročných turistických trás, na ktorých môžete okrem krásnej prírody obdivovať aj unikátne technické diela – tajchy, ktoré pôvodne slúžili ako rezervoáre vody pre miestne bane. Zachovalo sa ich 23 a počas letných túr ponúkajú skvelé miesto pre osvieženie a relax.

Štiavnické vrchy turistika

Tri najznámejšie značené vrchy Štiavnických vrchov sú Paradajs, Tanád a samozrejme najvyššie ikonické Sitno, ktoré má ako jediný vrch nadmorskú výšku nad tisíc metrov, presne 1009 m.n.m. Všetky tri vrcholy viete prejsť za jeden deň po trase dlhej 20 km. Ak idete na túru s menšími deťmi, odporúčame kratšie kombinácie, alebo iba výstup na samotné Sitno, kde je aj Sitniansky hrad a celoročne otvorená chata.

Popis trasy:

Banská Štavnica (Trojičné nám.) – sedlo Červená studňa – Paradajs – Tanád – Veterné sedlo – sedlo pod Kanderkou – sedlo Pleso – sedlo Krížna – Tatárska Lúka – Sitno – Počúvadlo

Prechod Štiavnickými vrchmi začína v Banskej štiavnici a končí na Počúvadlianskom jazere. Odtiaľ premáva každý deň autobus, vrátane víkendov, a cesta späť do Banskej Štiavnice potrvá 15 minút.

Výstup sa začína na známom Trojičnom námestí v Banskej Štiavnici. Vydáme sa smerom hore do kopca po zelenej značke, kde po chvíli opustíme asfaltovú cestu a po asi jeden kilometer dlhej kamenistej ceste prídeme k prvému turistickému smerovníku Červená studňa, kde sa nachádza aj tajch s rovnakým názvom.

Tajch Červená Studňa. Foto - redakcia

Pokračujeme po červenej značke smerom na vrch Paradajs, na ktorý sa dostaneme za približne polhodinu, aj keď značka udáva 40 minút. Trasa je veľmi príjemná, prechádza veľkou lúkou a cestu vám spríjemňujú viaceré lavičky, informačné tabule aj studničky s pitnou vodou. V časti Rosniarky zaujmú kamene usporiadané do kruhu, ktoré pripomínajú anglický Stonehenge.

Trasa na vrch Paradajs. Foto - redakcia

Z Paradajsu na Tanád

Paradajs, ktorý je s nadmorskou výškou 939 metrov druhým najvyšším vrchom Štiavnického pohoria, ponúka krásne výhľady na Banskú Štiavnicu, najmä na známu Kalváriu a pri dobrej viditeľnosti aj na hrebeň Nízkych Tatier. Ak ste na túre s menšími deťmi, výstup na Paradajs môže byť vaším cieľom a po rovnakej trase sa dá vrátiť späť do mesta.

Z Paradajsu je to približne 20 minút na vrch Tanád, ktorý je od neho nižší doslova len o centimetre. Z lúčneho chodníka pomaly prejdeme do lesa. Výhľady z Tanádu sú kvôli lesnému porastu trochu obmedzené, ale aj odtiaľ možno obdivovať štiavnické okolie a pohoria, ako Vtáčnik, Malú Fatru, či Kremnické vrchy.

Pohľad na Tanád. Foto - redakcia

Z Tanádu máme opäť na výber rôzne alternatívy kratšej trasy, dá sa z neho vrátiť aj späť do sedla Červená studňa. My však pokračujeme ďalej po červenej značke smerom na Farárovu hôrku. Po ceste míňame hornú stanicu sedačkovej lanovky lyžiarskeho strediska Salamander, ktorá premáva aj v lete.

Vrch Sitno

Červená značka nás asi po polhodine cesty privádza k Veternému sedlu, odkiaľ pokračujeme príjemnou trasou cez lúky. Míňame Sedlo pod Kanderkou, odkiaľ smerujeme ďalej na sedlo Pleso, čo je približne ďalších 20 minút.

V Sedle Pleso spozornieme, pretože opúšťame červenú značku a na tabuli prvýkrát vidíme značený náš cieľ – vrch Sitno. Značka nás informuje, že Sitno je od nás vzdialené dve hodiny cesty.

Cieľ cesty - Sitno, v pozadí. Foto - redakcia

Richňavský tajch 

Odteraz budeme až do cieľa sledovať modrú značku. Prechádzame cez chatovú osadu Richňava. Tu sa ponúka zaujímavá zastávka. Z modrej značky možno odbočiť na asi 500 metrov vzdialený Veľký Richňavský tajch, ktorý je jedným z najkrajších štiavnických tajchov. V lete ponúka zastávku na schladenie sa vo vode a k dispozícii je aj bufet, kde sa dá občerstviť.

Po prípadnej zastávke pri tajchu sa vrátime späť na modrú značku. Chvíľu ešte kráčame po lúke, na ktorej treba pozorne sledovať modrú značku, keďže sa nenápadne zatočí doľava. Po polhodine cesty prídeme k smerovníku Sedlo Krížna, odkiaľ nás čaká asi hodinové stúpanie na Sitno. Pekným lesom vstúpime do Národnej prírodnej rezervácie Sitno, ktoré je v 5.stupni ochrany prírody, čo znamená zákaz kladenia ohňa, vstup na bicykli, ale aj trhanie kvetov.

Chránená krajinná oblasť Sitno. Foto - redakcia

Sitniansky hrad a Sitno

Miernym  stúpaním pomaly vyjdeme z lesa a pred sebou už vidíme vrcholový vysielač na Sitne. Od smerovníka Tatárska Lúka máme pred sebou posledných 20 minút výstupu. Oplatí sa zabojovať, keďže za chvíľu už môžeme obdivovať zrúcaninu Sitnianskeho hradu.

Kedysi to bol mohutný stredoveký hrad vybudovaný v 13.storočí, s ktorým sa spája aj slávna legenda o sitnianskych rytieroch, ktorí vraj žijú v masíve Sitna, pripravení pomôcť národu, keď mu bude najhoršie.

Zrúcanina hradu Sitno. Foto - redakcia

Okolie je pekne upravené s lavičkami ako stvorené na piknik. Po bezpečných schodíkoch sa dá vystúpiť aj na zrúcaninu hradu.

Samotný vrchol Sitna je ešte o čosi vyššie nad hradom. Vedie k nemu asfaltová cesta. Nachádza sa tu celoročne otvorená chata Andreja Kmeťa, kde sa môžete občerstviť. V historickej rozhľadni sú inštalované expozície archeologických nálezov z hradu, ako aj artefakty sitnianskej flóry, fauny, minerálov a skalolezectva.  Deti poteší farma s ovečkami.

Výhľad zo Sitna. Foto - redakcia

Vrcholová časť Sitna ponúka kruhový výhľad na viacero susedných pohorí, ako Pohronský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Kremnické vrchy a Poľanu.Zo Sitna nás čaká už iba zostup lesným chodníkom po zelenej značke k Počúvadlianskemu jazero, čo trvá približne hodinu. Najstrmší zostupový úsek je zabezpečený kovovými s chodíkmi, ktoré boli iba nedávno nahradili pôvodné menej bezpečné drevené schody.

Zvyšok trasy prechádza pekným lesom po nenáročnom chodníku, na ktorom treba byť opatrní najmä v prípade mokrého terénu.

Na konci našej trasy nás čaká unikátne jazero Počúvadlo zapísané aj medzi pamiatky UNESCO. S rozlohou 12 hektárov je najväčším a zároveň najchladnejším štiavnickým tajchom. V niektorých miestach dosahuje hĺbku takmer 11 metrov a je obľúbeným letným, ale aj zimným rekreačným strediskom.

Návšteva Počúvadla v kombinácii s výstupom na Sitno je najobľúbenejším a najčastejším rodinným výletom v okolí Banskej Štiavnice.

Jazero Počúvadlo. Foto - redakcia