Využite príjemné jesenné počasie a vychutnajte si farby prírody na najkrajších túrach na Slovensku, ktoré sme vyskúšali za vás. Najkrajšie túry na Slovensku sme prešli osobne a ponúkame vám ľahšie i náročnejšie trasy, podľa toho, či plánujete poldenný alebo celodenný výlet sami alebo s rodinou.

5 najkrajších túr na Slovensku, ktorú sme prešli

Dračí dub:

V blízkosti obce Lozorno máme európsky unikát, ktorý stojí za vychádzku. Nádherný Dračí dub, ktorý sa nachádza v katastri obce, skončil druhý v súťaži Európsky strom roka. Vedie k nemu príjemná lesná trasa, ktorú zvládnu aj menšie deti.

Majestátny 700 rokov starý Dračí dub je vysoký 24 metrov a obvod kmeňa meria 677 cm. Botanický názov stromu je Dub letný, ale vďaka svojej mohutnosti a výzoru dostal pomenovanie Dračí.

Ikonický Kľak:

Kľak je ikonický kopec Lúčanskej Malej Fatry. Je z neho krásny kruhový výhľad do blízkeho aj širokého okolia. Medzi turistami je veľmi obľúbený. Zvládnu ho začínajúci turisti, rodiny s menšími deťmi aj seniori. Ostrieľaní turisti si vedia základnú trasu spestriť náročnejším okruhom.

Ponúkame vám aj trasu, na ktorej uvidíte krásny Kľacký vodopád, ktorý bol v roku 1996 ako jeden z piatich vodopádov na Slovensku vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. 

Výlet na Kľak si môžete spestriť aj návštevou neďalekej známej obce Čičmany, ktorej maľované domčeky sú unikátnou svetovou raritou.

Foto - redakcia

Vrch Somár

Vrch Somár sa nachádza nad obcou Limbach, je najvyšším vrcholom juhozápadnej časti Malých Karpát a poskytuje veľmi pekné kruhové výhľady na okolité vrchy a Záhorskú nížinu. Po ceste natrafíte na viaceré prírodné zaujímavosti a miesta vhodné na piknik.

Miesto je ako stvorené na oddych. Nachádza sa tu aj lavička s názvom kopca Somár, ktorá si priam žiada fotografiu. Pobaví vás aj miestna meteorologická stanica so špagátom, relatívne dobre vybavená skrinka prvej pomoci a zapísať sa môžete do vrcholovej knihy.

Veľký Choč

Veľký Choč patrí medzi najkrajšie slovenské vrchy a zo svojho vrcholu ponúka nádherný panoramatický výhľad na Západné a Nízke Tatry, Malú a Veľkú Fatru a Liptovskú Maru.Výstup na Veľký Choč, ktorý meria 1608 metrov patrí medzi najzaujímavejšie, ale náročnejšie trasy v regióne.

Počas výstupu prejdete 17 km a potrvá to približne 5-6 hodín, podľa tempa chôdze. Výstup patrí medzi stredne náročné trasy, nie je vhodný pre malé deti a absolvovať ho môžete aj v zime. Lepšie je vybrať sa na tento výlet vo väčšej skupine.

Legendárne Sitno

Vrchol Sitno patrí k najkrajším a najznámejším slovenským tisícovkám. Je považovaný za kolísku európskej pešej horskej turistiky. Zdolať ho môžete jednoduchou túrou, ktorú zvládnu aj deti alebo náročnejšou trasou, na ktorej prejdete dva ďalšie najvyššie vrcholy Štiavnických vrchov.

Vrcholová časť Sitna ponúka kruhový výhľad na viacero susedných pohorí ako Pohronský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Kremnické vrchy a Poľanu.Zo Sitna nás čaká už iba zostup lesným chodníkom po zelenej značke k Počúvadlianskemu jazero.

Foto - redakcia