Mimoriadne teplé dni na aprílové obdobie vyvrcholia dnes, keď meteorológia očakávajú najteplejší deň - teploty sa môžu vyšplhať až na letných 28 stupňov Celzia. Ako upozorňuje portál iMeteo.sk, horúčavy však už dnes, najneskôr zajtra, vystriedajú búrky a teplota môže na niektorých miestach klesnúť až o 15 stupňov.

Po horúčavách sa ochladí

Búrky ako prvé zasiahnu Žilinský a Prešovský kraj a to už dnes popoludní (nedeľa 14.4.2024). Na severe Slovenska sa budú tvoriť aj počas noci z nedele na pondelok. Meteorológovia varujú, že búrky môžu priniesť silnejší vietor aj krúpy.

Zatiaľ čo v pondelok sa ešte maximálne teploty vyšplhajú od +20 do +26 °C, tak v utorok sa budú teploty pohybovať len od +6 do +15 °C. Od utorka by na našom území malo zavládnuť premenlivé, sychravé a veľmi chladné počasie, ktoré prinesie dokonca mrazy a návrat sneženia na hory a postupne aj do severných regiónov, napísal portál iMeteo.

Júlové teploty v marci

Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavol Faško v rozhovore pre denník Pravda potvrdil, že v marci namerali bežné júlové teploty. “Údaje z meteorologických staníc, ktoré máme k dispozícii z obdobia na konci marca a začiatku apríla, v tomto roku potvrdzujú, že toto obdobie je mimoriadne, až extrémne teplé,” povedal a dodal, že na niektorých meteorologických staniciach boli zaznamenané také priemerné denné teploty vzduchu, ktoré sú štandardné niekedy v období vrcholného leta.