Vraciam sa autom od našich z nedeľného obeda. Pes odfukuje unavený v zadnej časti auta, ja som unavená z alergickej reakcie, ktorá sa mi nejako privodila. V meste narazíme na Národný pochod za život. 

 

Národný pochod za život a pokrytectvo v dave

Vyrastala som u Saleziánov. Množstvo mojich kamarátov a známych z detstva tam v dave 50-tisíc ľudí pochodovalo. A som si istá, že s tým najlepším úmyslom. Vôbec im to nezazlievam, aj keď na veci nemáme spoločné názory. Demokracia je tu pre všetkých, a začína mi trocha prekážať, že moja bublina zosmiešňuje, až šikanuje iné názory, akokoľvek stredoveké sa niekomu môžu zdať. V histórii ľudstva sme sa takouto polarizáciou spoločnosti dostali vždy len do hlbšieho bahna. Rešpektujem názor konzervatívcov, aj mojich veriacich kamarátov, aj keď si myslím, že podľa náboženských dogiem by sa nemali robiť zákony. 

Trochu mi prekáža pokrytectvo. Viem, že medzi pochodujúcimi boli aj veriaci kamaráti, ktorí žijú veľmi promiskuitným životom. Viem, že tam pochodovali dievčatá, ktoré berú antikoncepciu, žijú sexuálne aktívne. Pri argumentoch organizátorov, že mládež má mať sex až v manželstve, mi dokonca vždy napadne na prvú argument, ktorý nie je úplne férový - že sexualitu nezvláda až príliš veľa kňazov a s tými sa zatiaľ cirkev nepopasovala. Je až príliš veľa "kuchárok" na farách, aby sme sa tvárili, že sexualita neexistuje alebo nie je prirodzená a dá sa ľahko zvládať. A my chceme zdržanlivosť od mladých? Ale je to lacný argument, uznávam. Sú to dve rôzne témy a nie je fér ich úplne spájať. 

 

 

Národný pochod za život nezosmiešňujte

Chcela by som poprosiť svojich liberálnych priateľov, aby nezosmiešňovali niekoho pre jeho vieru. Akokoľvek sa im to zdá spiatočnícke, stredoveké alebo tomu nerozumejú, je to niekoho názor, a ak chceme žiť v slobodnej spoločnosti, nemali by sme nikoho za názor šikanovať. A chcem poprosiť aj svojich veriacich priateľov - neviďte medzi všetkými svojich nepriateľov. Nedeľte ich na my a oni. A hlavne, nechcite, aby žil každý podľa hodnôt, ktoré sú len vaše vlastné.  Bude sa nám tu všetkým žiť lepšie a ľahšie. Obom skupinám. 

Jedno ale poviem. Trocha ma mrzí jediná vec z nedeľného pochodu. Povedať, že v "ostatných názoroch nemáme s extrémistami spoločné hodnoty, ale v potratoch áno" mi pripomína tú anekdotu, kde rozdelíte bazén na tuto sa ciká, a tuto už nie. Celý bazén je na konci dňa očúraný. Je jedno v ktorom rohu práve stojíte, a či sa doň vyčúralo iba 10 ľudí zo 100.