Tento týždeň som sa nestačila čudovať. Na RTVS bola vysoko kultivovaná debata na emotívnu tému. Po prvý raz sa o dovolenkách rozprával niekto, kto na nej naozaj bol. 

Dominika Cibulková a Simona Salátová

V Silnej zostave bola Dominika Cibulková, ktorá sa najprv prednostne zaočkovala aj so svojím manželom, a potom išla na dovolenku na Maledivy. Ak si už myslíte o týchto jej krokoch čokoľvek, diskusia to bola zaujímavá. Takto nejako vyzerá kultivovaný priestor, kde spolu ľudia aj nesúhlasia.

O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď na ďalší deň tenistka Cibulková, aj jej okolie, označilo diskusiu za tretiu cenovú. Za neférové označili, že komička Simona Salátová s ňou nesúhlasila a povedala v relácii, že je to podľa nej necitlivé, a že to nechápe.

Môžete si myslieť, že to Simona prehnala. Môžete nesúhlasiť s jej formuláciami. Môžete si povedať, že vy by ste to povedali inak. Pravda však je, že o tom rozprávalo celé Slovensko. 

 

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili bez reklamy?

 

Monika Beňová a Veronika Cifrová Ostrihoňová

Pár dní po relácii sa zase europoslankyňa Monika Beňová pre zmenu pustila do moderátorky Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej. Označila ju za niekoho, kto nič bez peňazí rodičov nedokázal, a tvári sa ako etalón morálky. Že aj kvalitné školy vyštudovala preto, že jej ich rodičia zaplatili. Pre poriadok uvediem, že Veronika je moja dobrá kamarátka.

Viete, ja som hlboko presvedčená, že na kvalitnú školu v Spojených štátoch peniaze potrebujete, ale na rozdiel od Slovenska, vám iba peniaze nestačia. Aj preto nedávno odhalili v USA škandál, kde bohatí ľudia podplácali športových trénerov, aby svoje deti dostali na kvalitné univerzity aspoň cez šport, pretože cez výsledky v škole to nešlo. Jednoducho, aj bohatý človek sa musí na Harvarde učiť, na tom sa asi zhodneme. To je poznámka prvá.

Poznámka druhá: deti z bohatých rodín majú určite výhodu. Majú lepšiu štartovaciu čiaru ako chudobné deti, majú viac príležitostí a oveľa vyššiu šancu, že z nich niečo bude. Toto ale platí ako pre Veroniku, tak aj pre mňa, i pre europoslankyňu Beňovú, aj Dominiku Cibulkovú.

Napríklad pre "pani v zelenom" až tak nie. Komička Simona pochádza z náročných pomerov, bola v detskom domove, vyrastala v násilníckej rodine, zostala v tínedžerskom veku na ulici, a napriek tomu všetkému sa vypracovala. Mne sa zdá, že v slušnej spoločnosti je úplne najmenej nevyjadrovať sa o nejakej inej známej žene ako o pani v zelenom. Dominike Cibulkovej by som preto chcela odkázať, že pani v zelenom je Simona. Je to inšpiratívna žena a aj keď spolu nesúhlasíte a bolo to nepríjemné, zaslúži si aspoň to základné medzi ľuďmi - aby ste ju oslovili normálne menom. 

Tenistka Cibulková si to predsa už musela vypočuť stokrát, teraz mala aspoň príležitosť vysvetliť, aký je jej postoj. Že Simona použila prirovnania, ktoré sa niekomu zdali príliš? Že bola veľmi tvrdá? Môže byť. Ale predsa mohli viesť dialóg, bol to férový priestor. Dominika Cibulková nie je vo verejnom priestore nováčik. Má ľudí, ktorí jej radia s komunikáciou a s médiami komunikuje roky. V diskusii boli rôzne vesmíry, argumenty z oboch strán, ktoré by v debatnej asociácii asi neobstáli, ale bolo to slušné a zaujímavé. 

Teraz k Veronike. Myslím, že už mám odmoderované nejaké rozhovory a diskusie. Konfliktné, nekonfliktné, nepríjemné, aj veselé. Rátam to už na stovky, dovolím si teda skromne povedať, že niečo o tom viem. Veronika absolútne profi moderovala diskusiu, kde boli dva protipóly. Dokonca sa viackrát snažila Dominike Cibulkovej pomôcť, a ukázať aspoň trocha jej ľudskú stránku. Na to ale musia byť dvaja, takže to nie celkom vyšlo. Neviem, čo by som na jej mieste urobila inak.

A ešte komentár k tomu, ako reagovali iní známi ľudia. Či sa majú ospravedlňovať za to, že sú bohatí a zarobili si. Priatelia, je úplne jedno koľko máte peňazí. Žijete v nejakom spoločenstve, dobrovoľne ste si ho vybrali, a v tom spoločenstve majú ľudia právo myslieť si o vašich krokoch svoje. Peniaze a úspech nie sú priepustka na akékoľvek bezohľadné správanie sa.

Iste, ak je legálne odcestovať, môžete odcestovať. Ale každý si o tom môže myslieť úplne slobodne čo chce. A ak ste sa dva mesiace predtým absolútne bezohľadne predbehli v očkovaní, je takmer hraničiace s istotou, že národ si o vás pomyslí, že ste egoista a sebec. V tom vám žiadne peniaze nepomôžu. 

Rytmus a Simona Salátová

Ale úplne posledná vec, ktorá ma šokovala, je reakcia Rytmusa, ktorý upravil fotku z diskusie tak, že pridal Simone asi 30 kíl. Napísal k tomu komentár, že máme byť spolupatriční, že namiesto jedných veľkých šiat z nich mohli ušiť 20 pre bezdomovcov. Zízala som na to asi 5 minút a nezmohla sa na slovo.

Po prvé - aj keby mala o 30 kíl viac, robí to z nej lepšieho alebo horšieho človeka? A po druhé - že si vôbec niekto dá námahu upravovať fotky, aby niekoho ponížil! Že vôbec niekto namiesto argumentácie zvolí cestu prvej signálnej, kde niekoho zhadzuje pre jeho výzor, to je v skutočnosti tá bájna tretia cenová.