Mám za sebou dosť blbý týždeň. Rupla mi platnička, je to dosť traumatické, bolestivé, a tak celkovo to človeka zasadí naspäť do reality. Nie sme nesmrteľní, nie sme večne mladí, telo sa opotrebováva. Aj Warren Buffet hovorí, že telo máme len jedno a treba sa o neho dobre starať. On má 90, vie o čom hovorí.

V sobotu som bola po roku na prvej väčšej akcii. Odovzdávali sa social media awards. Všetko v bezpečí, sme zaočkovaní a navyše mali všetci v sále povinne čerstvý PCR test. Priznám sa, že za stolmi sa tam stretli rôzne svety.

Social Awards Slovakia 2021: Plačková a Alex Wortex

Predo mnou sedela Zuzana Plačková, okolo promenáda plastických chirurgií, tak celkovo sme sa tam stretli svety, ktoré sa normálne nestretávajú. Kým my sme mali respirátory stále, okrem fotiek, je fakt, že napríklad vyššie spomínané osoby to brali v prestávkach pomerne voľne.

Stačilo pár hodín a podivná bizarná instagramová hviezdička Alex Wortex sa do mňa pustila. Už dlhé týždne šíri klamstvá a hoaxy o očkovaní. Straší ničím nepodloženými anekdotálnymi príbehmi, dokonca aj pomerne nevyberaným slovníkom.

Kolega z Nka Vlado Šnídl správne poznamenal, že Alex Wortex sa podľa článkov preslávila sexom s mackom, a preto "keď ide o covid a vakcíny, odporúčam sa riadiť tým, čo hovoria lekári. Zvlášť tí, ktorí liečili a liečia covidových pacientov. Keď ide o sex s mackom alebo ukazovanie svojho ochlpenia svetu, na toto môže byť väčším expertom Alex Wortex," napísal Vlado a nedá sa nesúhlasiť.

Predsa ale hejtovala, aké to bolo nezodpovedné, a že mesiace hovoríme ľuďom, aby nosili rúška a respirátory, a sami ideme na veľkú akciu. Vzápätí mi prišlo mnoho naozaj agresívnych správ od zjavne zmätených ľudí.

Nadávky, vyhrážky, nahnevané správy. Po tomto roku to máme asi nahromadené všetci. Navyše, táto skupina ľudí riešenie vo vakcinácii evidentne nevidí. Musí to byť náročné žiť túto dobu a nevidieť jej koniec. Mať strach z vakcíny a zároveň vidieť, že bez nej to asi nepôjde. Snažím sa vcítiť sa, aj mám pochopenie, ale zároveň premýšľam, kde je hranica toho, čo má ešte človek znášať.

Social Awards Slovakia 2021 

Tieto správy ma stresujú. Nie nejako zásadne, ale ako prelúskavam správy, je mi z toho ťažko, nepríjemne a som z toho smutná. Koľko času máme venovať takýmto ľuďom? A aké je riešenie? Dá sa tejto skupine ľudí pomôcť? Vedeli by sme ich upokojiť lepšou komunikáciou štátu a lepšími politikmi, ktorým ľudia budú veriť?

Víťazkou kategórie Public Responsbility sa stala novinárka a moderátorka 

Zuzana Kovačič Hanzelová. 

Cenu jej odovzdala bývalá premiérka Iveta Radičová

 

Alebo je to stratená skupina, ktorá by za každých okolností mala takéto pocity? Má zmysel viesť dialóg s niekým, kto ho viesť nechce? Pýtam sa tieto otázky samej seba stále dokola. Nemám na to odpoveď. Verejne nerada reagujem na takéto správy a postavičky, pretože im to prináša akurát pozornosť. Vyrastú z toho? Prejde ich to? Vieme diskutovať s lekárom, ktorý robí tehotným ženám prehliadky bez rúška a odmieta očkovanie?

Táto doba otvorila otázky, na ktoré budeme ťažko hľadať odpovede. V hlboko polarizovanej spoločnosti musíme hľadať, čo máme spoločné. A s Alex Wortex sa to, ruku na srdce, naozaj hľadá ťažko. Možno má pani, ktorá mi práve píše, aby som zhebla, tiež vyskočenú platničku. Môžno má psíčka. Možno predsa nájdeme v niečom spoločnú reč. Možno rada varí alebo pečie. Možno tiež beháva. Tam by sme asi mohli začať, a potom postupne rozplietať konverzácie aj na ťažšie témy.

Lenže robiť sa to nedá online s tisíckami ľudí. Robiť to musíme asi primárne vo svojom bezprostrednom okolí. Osobne. S pochopením, neagresívne, a hlavne nie cez anonymný profil. Do očí vám nikto neželá smrť a nekričí, aby ste zdechli. Musíme začať hľadať aj nemožné cesty k ľuďom, ktorí nám unikajú hlbšie a hlbšie do hlbín hoaxov a dezinformácií. Ale dá sa to len s rešpektom a pochopením.

Pre mňa je to tiež náročné. Tiež nie vždy uspejem, ale nejako začať musíme. Uvoľňujú sa opatrenia, zavolajte na kávu na terasu kamošku, kamoša, známu, bratranca, sestru, otca - pokecajte ako sa majú a vypočujte si ich obavy. Možno sa potrebujú len porozprávať, možno majú strach. Možno to na prvý raz nepomôže, ale začať musíme. Inak tu budeme na seba akurát hulákať na internete a koexistovať a neznášať sa. A to nikam nevedie.

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili bez reklamy?