Vybrala som si tento týždeň nevianočnú a netradičnú tému. Trocha bulvárnu, priznávam sa. Veľkým oblúkom instagramu sa ku mne dostalo, že modelka Andrea Verešová a jej manžel zažili odpornú situáciu. Niekto zverejnil ich súkromné sex video.

Ja som ho nevidela, ani ho vidieť nechcem. Ale zachytila som všakovaké komentáre a bulvár. Ľudia klikajú ako blázni a ja netuším, kde sa berie tá ľudská vášeň vidieť niekoho v tak intímnej situácii. Prečo ľudia túžia vidieť niečo podobné? Na čo im to bude?

Verešová ponúka 50-tisíc odmenu

 Ale späť k téme. Verešová hovorí, že je to fejk. Ponúka 50-tisíc za dolapenie človeka, ktorý video zverejnil. Fejk-nefejk, zastavme sa pri sex tape ako takej. Ľudia klebetia, že to vypustila sama (!), lebo chce pozornosť. Že predsa ukazuje svoje telo, tak asi zverejnila sama svoje video.

Nerozumejú, že je rozdiel medzi modelkovskými polonahými fotkami a intímnym videom so svojím dlhoročným partnerom. To, že sa niekto odhaľuje neznamená, že túži po tom, aby jeho deti raz pozerali na manželské domáce video.

 

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maily bez reklamy?

 

Takýchto videí už bolo habadej. Mnoho známych žien - Kim Kardashian, Paris Hilton, x ďalších. Pri všetkých ľudia hovorili to isté. Boli to modelečky, alebo superstars, odhaľovali sa, chceli pozornosť. Môžu si za to sami. Sex tape popisuje Kim Kardashian aj Paris Hilton ako najhorší zážitok svojho života.

"Myslela som si vtedy, že to je muž môjho života a vezmeme sa," hovorila o týpkovi, ktorý video zverejnil Kim a ja jej stopercentne verím. Popisovala, aké ponižujúce bolo, že video videli jej starí rodičia, matka, aj maloleté sestry. Podobný príbeh má aj Paris. Skúsenosť popísala ako byť internetovo znásilnená. Video zverejnil jej expartner. Povedala, že z toho bude mať traumu do konca života.

Verešová, manžel a video

Predpokladajme, že video je pravé a nezverejnil ho Verešovej manžel. Je na ňom tiež, nedáva to logiku. Je milión spôsobov, akým mohlo ísť von - od hacku, uhádnutia hesla, až po to, že mohla dať telefón do opravy a niekto si stiahol jej obsah. Nič to však nemení na tom, že akokoľvek je človek známy, akokoľvek miluje svoje telo, nikomu nedáva právo zasahovať modelkám do ich intimity.

A už vôbec nikomu nedáva právo písať články, že si ho zverejnila sama. Pre každého je to veľmi citlivá vec a osobne si naozaj myslím, že je extrémne málo ľudí, ktorí by si to užívali.

Verešová má úspešnú kariéru. Má bohatého muža. Myslieť si o nej môžete čo chcete. Radi ju mať nemusíte. Ale to, že nie je vaša obľúbenkyňa, neznamená, že si nezaslúži našu empatiu a citlivosť. Neznamená to, že si na Vianoce túžila zverejniť nelichotivé zábery a už vôbec to neznamená, že si niečo podobné zaslúžila. To, že sa niekto fotí polonahý, neznamená pozvánku na čokoľvek iné.

Ak ste si vyhľadávali Verešovú a video, skúste sa zamyslieť, či by ste chceli niečo podobné zažiť na jej mieste. Skúste sa zamyslieť, prečo by ste také video potrebovali vidieť. Ak ste si povedali, tak jej treba, porozmýšľajte, prečo to niekomu druhému želáte. Či vám niekedy niečo zlé urobila, okrem toho, že vám lezie na nervy. Stačí to ako kvalifikácia na slutshaming nejakej ženy? Stačí to na vymazanie intimity hocikoho?

Moja odpoveď je nie. Nie som fanúšička ani jednej z vyššie spomínaných žien. Ale som fanúšička rešpektu, súkromia a slušnosti. Pre každého, nielen pre sympaťáčky.