Poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Herák (OĽANO) čelí obvineniu zo zneužívania maloletej osoby. V pondelok o tom informovala RTVS. Dočasne si preto pozastaví členstvo v klube OĽANO, kým sa vec nevyšetrí. Verí v dokázanie svojej neviny. Informoval o tom na stredajšej tlačovej konferencii.

Poslanec Ján Herák (OĽANO) obvinenie poprel

V pondelok si poslanec prevzal uznesenie. "Je to blud. Je to neopodstatnené. Je to výmysel. Riešim to intenzívne so svojou advokátkou," reagoval.

Ako neskôr uviedol v stanovisku, odmieta, že by sa stali veci, z ktorých bol obvinený. "Tábory pre deti organizujem už 15 rokov. Často išlo o deti z detských domov, z neúplných rodín či z vylúčených komunít. Ja sám som vyrastal v detskom domove. Chápem, aké je to ťažké, vyrastať bez opory rodičov, bez lásky. Chápem preto, že niekedy majú deti potrebu si vymýšľať či zaujať," uviedol.

Ján Herák je obvinený zo zneužívania maloletej osoby

Poslanec Ján Herák dodal, že plne spolupracuje s políciou a poskytne plnú súčinnosť, aby sa prípad vyšetril.

Ako uviedol denník SME, Herák vyrastal v detskom domove a neskôr založil občianske združenie Fantázia detí, v ktorom sa snaží pomáhať deťom z domovov alebo zo sociálne znevýhodneného prostredia. Združenie organizuje tábory a poskytuje aj psychologickú pomoc. 

V straníckej vizitke pred minuloročnými voľbami má uvedené, že 14 rokov systematicky pomáha zlepšiť kvalitu starostlivosti a prípravy na život pre deti v detských domovoch. Pripomienkuje zákony týkajúce sa sociálnej právnej ochrany detí a kurately, aktívne pôsobí v oblasti sociálnych služieb, poradenstva, ako aj samotnej prevencie.

“Mám bohaté skúsenosti ako zlepšiť situáciu v detských domovoch. Chcem výrazným spôsobom pomôcť socializovať mladých dospelých odchádzajúcich z detských domovov,” uviedol pred voľbami.