Dánsko chce tak ako Švédsko sprísniť zákon o znásilnení. Podľa vládneho návrhu budú musieť s pohlavným stykom vyjadriť súhlas obaja partneri, inak sa to berie ako znásilnenie. Informovala o tom agentúra DPA. Doteraz musela obeť podľa dánského práva povedať vyslovene nie.

Dánsko: Potrebný bude súhlas

Súhlas s pohlavným stykom môžu partneri urobiť slovne, ale aj nepriamo - bozkom, dotykmi alebo zvukmi. 

"Musíme zmeniť chápanie znásilnenia v spoločnosti a nová definícia znásilnenia založená na súhlase je míľnikom v tejto snahe,” povedal podľa agentúry Ritzau minister spravodlivosti Nick Haekkerup.

Viac odsúdených za znásilnenie

Dánsko si od nového zákona sľubuje posun, ktorý nastal vo Švédsku, kde zákon vstúpil do platnosti v roku 2018. Agentúra AFP uvádza, že odvtedy stúpol počet odsúdených za znásilnenia o 75 percent. Kým v roku 2017 súdy za znásilnenie obvinili 190 vinníkov, minulý rok to bolo 333 prípadov. 

Bojovníčky za práva žien vládny návrh privítali. “Zákon o súhlase je veľkým  historickým víťazstvom rovnosti a práva prijímať vlastné rozhodnutia v oblasti sexu,” vyjadrila sa na twittri Federácia dánskych žien.

Sex bez súhlasu

Väčšina európskych krajín vo svojej legislatíve stále nerozoznáva sex bez súhlasu ako znásilnenie. Podľa informácií Amnesty International má iba osem z 31 krajín, ktorých legislatívu skúmali, zákonnú definíciu znásilnenia založenú na výslovnom súhlase. Ide o Írsko, Spojené kráľovstvo, Belgicko, Cyprus, Nemecko, Island, Luxembursko a Švédsko. Väčšina krajín, naopak, uznáva, že došlo k znásilneniu len v prípade použitia fyzického násilia, hrozby alebo nátlaku.