Dominik Feri vystúpil v piatok z politickej strany TOP 09 po tom, ako sa pre obvinenia zo sexuálneho násilia vzdal v utorok poslaneckého mandátu. Na pozastavenie členstva ho v piatok dopoludnia vyzvalo predsedníctvo strany, píše spravodajský portál Novinky.cz.

Feri vystúpil z TOP 09

Feri, ktorý mal byť štvorkou pražskej kandidátky tzv. koalície Spolu, zloženej z opozičných strán ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pre októbrové parlamentné voľby, čelí obvineniam, že v minulosti na domácich večierkoch nútil ženy k sexu, aj keď to odmietli. Diať sa tak malo v rokoch 2015 - 2020.

Prečítajte si

Svedectvo niekoľkých dievčat, ktoré jeho správanie popisujú, priniesli v utorok spoločne český Deník N a server A2larm.cz. Feri obvinenia zo sexuálneho násilia odmietol, ospravedlnil sa však za nevhodné správanie. Proti predmetným tvrdeniam sa chce brániť súdnou cestou.

TOP 09: Podpora obetiam 

"Vo svetle týchto skutočností vyzýva predsedníctvo TOP 09 Dominika Feriho, aby svoje členstvo v strane prerušil, a to minimálne do chvíle, kým  budú všetky podozrenia riadne vyšetrené," informovala strana v tlačovej správe. Predsedníctvo TOP 09 vyjadrilo zároveň podporu všetkým, ktorí mohli byť obeťou takéhoto konania.

Zdôrazňuje tiež, že predmetné informácie považuje za veľmi závažné. "Obvinenie a konanie, ktoré mu je pripisované, považujeme za neakceptovateľné nielen pre verejných činiteľov, ale aj pre kohokoľvek iného". Od 1. júna nahradí Feriho v Poslaneckej snemovni známa česká filmová dokumentaristka Olga Sommerová.