Poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Herák sa vzdáva poslaneckého mandátu. Oznámil to na stredajšej tlačovej konferencii. Herák čelí obvineniu zo zneužívania maloletej osoby. Svojím rozhodnutím chce chrániť svoju rodinu, obvinenia odmieta.

Herák obvinenia odmieta

"Tábory pre deti organizujem už 15 rokov. Často išlo o deti z detských domov, z neúplných rodín či z vylúčených komunít. Ja sám som vyrastal v detskom domove. Chápem, aké je to ťažké, vyrastať bez opory rodičov, bez lásky. Chápem preto, že niekedy majú deti potrebu si vymýšľať či zaujať," uviedol, keď koncom mája dočasne pozastavil členstvo v klube OĽANO.

Prečítajte si

Feri, Herák a knieža Schwarzenberg. Ťažký týždeň

Ako uviedol denník SME, Herák vyrastal v detskom domove a neskôr založil občianske združenie Fantázia detí, v ktorom sa snaží pomáhať deťom z domovov alebo zo sociálne znevýhodneného prostredia. Združenie organizuje tábory a poskytuje aj psychologickú pomoc. 

Herák a detské domovy

V straníckej vizitke pred minuloročnými voľbami má uvedené, že 14 rokov systematicky pomáha zlepšiť kvalitu starostlivosti a prípravy na život pre deti v detských domovoch. Pripomienkuje zákony týkajúce sa sociálnej právnej ochrany detí a kurately, aktívne pôsobí v oblasti sociálnych služieb, poradenstva, ako aj samotnej prevencie.

“Mám bohaté skúsenosti ako zlepšiť situáciu v detských domovoch. Chcem výrazným spôsobom pomôcť socializovať mladých dospelých odchádzajúcich z detských domovov,” uviedol pred voľbami.