Viaceré organizácie bojujúce za ochranu a práv žien vo Francúzsku sú pobúrené faktom, že novým ministrom vnútra sa stal Gérald Darmanin, ktorý je vyšetrovaný pre podozrenie zo znásilnenia.

Ako v stredu informovala agentúra AP, nová vláda je terčom kritiky aj za to, že prezident Emmanuel Macron pri jej formovaní údajne nedodržal svoj sľub o rovnakom zastúpení mužov a žien.

Darmanina vyšetrujú pre znásilnenie  

Nový premiér Jean Castex v stredu vo vysielaní televízie BFM Darmanina ako nového ministra vnútra obhajoval, pričom pripomenul, že aj v prípade člena vlády platí prezumpcia neviny.

 

🛒 [Všetko pre vaše zdravie na Pilulka.sk - kliknite tu:]

Darmanin je primátorom mesta Tourcoing a bývalým ministrom pre verejný rozpočet. Nedávno polícia znovu otvorila vyšetrovanie, ktoré sa voči nemu začalo na základe trestného oznámenia podaného v roku 2017 ženou tvrdiacou, že ju znásilnil, keď ho - ešte ako mladého poslanca - prišla požiadať o právnu pomoc. Došlo k tomu ešte v roku 2009.

Darmanin zažaloval ženu

Darmanin, ktorý sa stal v čase hnutia #MeToo najvyššie postaveným francúzskym štátnym úradníkom obvineným zo sexuálneho obťažovania, sa bráni tvrdením, že šlo o "konsenzuálny pohlavný styk" iniciovaný údajnou obeťou znásilnenia. Ženu zažaloval za ohováranie.

Podľa zdrojov z okolia prezidenta Macrona pri diskusii o nominácii nebolo toto trestné oznámenie vnímané ako prekážka pre Darmaninovo vymenovanie za ministra vnútra, pretože "tá vec (kauza znásilnenia) sa vyvíja dobrým smerom".

Toto konštatovanie následne vyvolalo ostrú reakciu časti žien. Asi 20 feministiek sa zišlo v utorok večer v Paríži neďaleko sídla ministerstva vnútra a žiadali Darmaninovu demisiu, pričom ho označovali za násilníka. Ich protest sa konal práve v čase, keď Darmanin oficiálne preberal úrad z rúk doterajšieho šéfa rezortu Christopha Castanera.