Prvýkrát v 140-ročnej histórii Berlínskej filharmónie obsadí post jej koncertného majstra žena. Konkurz na túto pozíciu vyhrala v piatok lotyšská huslistka Vineta Sareiková-Völknerová, informoval orchester. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Prvá koncertná majsterka v Berlínskej filharmónii

Koncertný majster je v symfonickom a komornom orchestri prvý huslista skupiny prvých huslí a vedúci hráč sediaci najbližšie k dirigentovi, po ktorom je druhou najdôležitejšou osobou v hudobnom telese. V prípade, že orchester nie je vedený dirigentom, plní jeho úlohu.

Sareiková-Völknerová sa narodila v Jurmale a hrať na husle začala ako päťročná. Neskôr študovala na parížskom konzervatóriu spoločne so svetoznámym francúzskym huslistom Gérardom Pouletom.

Profesorka komornej hudby sa učila od najlepších

Navštevovala kurzy u popredných hudobníkov, ako sú huslista Ivry Gitlis či svetoznámy hudobný pedagóg Zachar Bron.

Po ukončení štúdia začala svoju kariéru ako sólistka, komorná a orchestrálna hudobníčka. Bola koncertnou majsterkou Kráľovskej flámskej filharmónie (2011 - 2013) a hosťujúcou koncertnou majsterkou Kráľovského operného orchestra a Bruselskej filharmónie.

Do Berlínskej filharmónie nastúpila v máji 2022. Od roku 2017 tiež pôsobí ako profesorka komornej hudby na Univerzite umení v Berlíne.