Robia na rozličných pozíciách, ale v jednom sa zhodnú: práca v IT ich baví aj preto, že trávia veľa času v zahraničí, pracujú v medzinárodnom firemnom prostredí a komunikujú s klientmi z iných krajín a z iných kultúr.

 

Lucia Benedikovičová.  Foto - archív LB



Lucia Benedikovičová trávila viac času v zahraničí ako na Slovensku

Lucia Benedikovičová nastúpila na svoj prvý projekt hneď po škole, keď začala pracovať v Accenture. “Potom som už bola viac-menej stále v zahraničí, možno rok som robila na Slovensku kým prišiel ďalší zaujímavý projekt mimo Slovenska,” hovorí. O tom, kam ju vyšlú, rozhoduje zvyčajne projekt. Pracovala v Česku, v Bulharsku i v Kazachstane a vypracovala sa na šéfku tímu. Najzaujímavejšia skúsenosť bol Vietnam.

“Bola tam sčasti  jazyková, ale aj kultúrna bariéra. Vo vedení firmy klienta síce boli Slováci a Česi, ale na operatívnej úrovni sme už pracovali s miestnymi. Častokrát sme nerozumeli, prečo tak veľmi bazírujú na niektorých procesoch. Išlo o to, že keď vo Vietname nesplácate pôžičku, zoberú vám motorku. Keď sme tam prišli, pochopili sme, že mať motorku vo Vietname naozaj niečo neznamená - hovorili nám - kto nemá motorku, nemá frajerku. Je to tak statusovo dôležitá vec, že siahať na ňu je veľmi citlivá záležitosť. Navyše, ak nesplácate, volajú aj najbližšej rodine - čiže naozaj je to útok na česť v rámci rodiny,” vysvetľuje Lucia s tým, že systém musel byť naozaj veľmi prepracovaný  aby nenastali žiadne chyby.

 

 

Katarína Kratochvílová ponuky slovenských firiem odmietla

Katarína Kratochvílová pracuje v Accenture s malou prestávkou 15 rokov ako IT špecialistka. Šiesty rok pracuje na projekte pre nemeckého globálneho klienta. To znamená, že pravidelne cestuje do Würzburgu, kde podporuje oblasť digitálnej archivácie dokumentov. Spočiatku cestovala raz mesačne, neskôr raz za tri mesiace. “Práve preto má práca v Accenture baví, je to medzinárodné prostredie. Mala som viac ponúk zo slovenských firiem, ale to by znamenalo pracovať hlavne tu v kancelárii. Mňa cestovanie veľmi láka a vyhovuje mi to. Cestujem služobne, ale aj súkromne. Pre mňa to nie je len zážitok, ale aj vyššie štandardy v sociálnych vzťahoch a kontakt s ľuďmi, ktorí majú podobné hodnoty a ambície,” vysvetľuje Kratochvílová.

Lucia Benedikovičová zatiaľ deti nemá, Katarína Kratochvílová ich má tri. Obe ženy si svoj život nastavili tak, aby mohli pracovať doma i v zahraničí.

“Keď som začala pracovať pre aktuálneho nemeckého klienta, boli moje staršie deti už väčšie, takže raz za mesiac som na štyri dni mohla pokojne odísť. Bola to vynikajúco nastavená stratégia, manžel to bez problémov zvládal. Na materskej som s nimi bola predtým dokopy päť rokov, cestovať som začala až potom,” hovorí Katarína Kratochvílová. Po štyroch rokoch otehotnela tretíkrát. “Nebolo to plánované, takže som skoro celé tehotenstvo pracovala a cestovala, naposledy asi mesiac pred pôrodom,” hovorí.  Šesť mesiacov bola doma na materskej a potom využila možnosti, ktoré jej firma ponúkala. Pracovala z domu a skrátila si úväzok na štyri hodiny denne. “Nestratila som zahraničný projekt, počkali na mňa. Neskôr to už bolo stresujúce – pracovať z domu a cestovať, keď dieťa rástlo, ale nejako sme to preskákali s pomocou au-pair a obmedzením cestovania, a potom už dcérka išla do škôlky,” hovorí Katarína Kratochvílová.

Dnes majú jej deti 11 a 9 rokov a najmladšia dcérka dva roky. Mama stále služobne cestuje.

 

 

Ani jedna neštudovala IT

Lucia Benedikovičová neľutuje, že v začiatkoch kariéry trávila toľko času mimo Slovenska. Veľa jej to dalo, ale niečo aj vzalo. “Práca v zahraničí mi dala obrovské skúsenosti, nadhľad a tiež toleranciu k iným kultúram. Časté pracovné cesty mi, samozrejme, aj niečo vzali, najmä súkromný čas s partnerom, rodinou a čas na seba a svoje koníčky. Predovšetkým cesty do Ázie boli veľmi dlhé  a zvyčajne som lietala cez víkend, keďže v pondelok som už potrebovala byť na mieste v lokálnej kancelárii u klienta,” hovorí Lucia. Tak ako sa postupne mení život, menia sa aj priority a preto posledné 4 roky pracuje u klientov na Slovensku. Accenture jej ako firma vyhovuje aj tým, že vzhľadom na množstvo projektov si človek môže prácu nastaviť podľa aktuálnych životných potrieb.

Obe ženy pracujú v Accenture dlhé roky, hoci ani jedna neštudovala odbory blízke IT. Lucia Benedikovičová študovala ekonomiku a chcela byť audítorka. “Vôbec som neuvažovala o IT, aj preto, že som danú prácu spájala iba s kódovaním,” hovorí a dodáva, že ani po 11 rokoch v Accenture kódovať nevie. “Pracujem hlavne s klientmi, vediem tímy a projekty, a v rámci práce samozrejme používam aj rôzne databázy na užívateľskej úrovni, čo ale nie je problém sa naučiť“ upresňuje.

 

Foto - Accenture

 

Accenture chce vyrovnaný pomer mužov a žien

Katarína Kratochvílová študovala ekonomickú žurnalistiku a IT jej bolo vždy blizke, keďže popri otcovi – programátorovi, s počítačom vyrastala od malička. O kariére v IT však nerozmýšľala. “Počas vysokoškolského štúdia som mala vážneho priateľa, ktorý študoval, a neskôr i pracoval v oblasti IT. Vtedy mi začalo byť jasné, že toto zamestnanie má veľkú perspektívu a nikdy sa v ňom nebudem nudiť. Neskôr som si už ako konzultantka v IT sfére našla v tejto oblasti aj manžela, a už si naozaj neviem predstaviť, že by som pracovala niekde inde,” hovorí.

Ženy majú v Accenture značnú podporu, medzinárodná firma zamestnáva čoraz viac žien, ktoré majú blízko k vede, technike, inžinierstvu a matematike. Momentálne ich v Accenture na Slovensku pracuje 42 percent. Accenture má verejný, globálny záväzok mať do roku 2025 vyrovnaný pomer mužov a žien.