V zábere televíznej kamery je starší muž a staršia žena. On - Henryk Jacek Schoen bez mihnutia oka tvrdí, že všetko, čo sa o ňom hovorí, je lož. Že všetko slúži tomu, aby ho zdiskreditovali. Ona - jeho žena nehovorí nič, ale svojou prítomnosťou potvrdzuje, že manželovi verí. 

Takéto zábery videli v posledných dňoch diváci v Poľsku. Okrem toho počuli podrobnosti z práce, kde tento muž zastáva post riaditeľa. 

 

Sexuálne obťažovanie v Poľsku: Riaditeľ obťažoval herečky i čašníčky

Že na privítanie svoje zamestnankyne bozkával na pery. Niektoré z nich lízal na krku, iným vkladal jazyk do úst, či do ucha. Tak sa správal voči svojim podriadeným v divadle Bagatela v Krakove, ktorému šéfoval 20 rokov! Ak niektorá s jeho metódami prace nesúhlasila, za trest napríklad nebola obsadzovaná do divadelných inscenácií.  

„Mali sme pocit, že sme jeho majetkom“ sťažovala sa pre televíznu stanicu TVN jedna z herečiek, ktorá chce zostať v anonymite. Dámy si spomínajú, že nešetril ani tehotnú kolegyňu, aj ju objímal. Iná opisuje obraz, ktorý ju dodnes desí: ako sa k nej Schoen znenazdajky priblížil, zdvihol jej šaty a pohladkal ju po chrbte.

Podobne sa riaditeľ správal nielen voči herečkám, ale aj voči čašníčkam podnikov vedľa divadla, ktoré navštevoval. „Raz prišiel do podniku a chytil ma za zápästie, začal ma hladkať a hovoriť komplimenty tým svojich nechutným spôsobom,“ spomína jedna z nich a dodáva, ako jej raz popisoval, že mu počas filmového festivalu vo Francúzsku do postele doniesla raňajky nahá Sophie Marceau. „Vtedy mi povedal, že vraj ja naň robím väčší dojem ako tá svetoznáma herečka,“ dodáva.

 

 

Sexuálne obťažovanie v Poľsku: Herečky prezradil primátor Krakova

Keď sa herečky s týmto problémom zverili primátorovi Krakova, vypukla aféra. Malo to byť potichu, ale primátor sa spojil s riaditeľom a prezradil mu mená jeho zamestnankýň, s ktorými sa rozprával. Keď sa ďalší deň herečky dostavili do práce, každú z nich si riaditeľ volal k sebe do kancelárie a vypočúval. Asi už nemali na výber a začali nahlas hovoriť o tom, čo sa za zatvorenými dverami divadla dlhé roky odohrávalo. „Boli sme na našom riaditeľovi absolútne závislé. Obeť obťažovania vždy sprevádzajú výčitky svedomia a tak to bolo aj v našom prípade,“ hovorila pre televíznu stanicu TVN Alina Kamińska - jedna zo zamestnankýň divadla a dodala, že dúfa, že tým spôsobom inšpirujú aj iné herečky, ktoré s podobnými problémami bojujú.

Zároveň zdôrazňuje, že odtajnenie tejto smutnej pravdy nebolo ľahké aj preto, že ohrozuje ďalšiu kariéru každej z herečiek, ktoré prestali mlčať. Jej kolegyňa potvrdzuje, že žiadnej z nich to nie je príjemné, všetky bojujú s hanbou, s výčitkami svedomia a trápia ich problémy so spánkom, či s jedlom.

Riaditeľ krakovského divadla bol nútený zobrať si voľno a bude ho vypočúvať prokuratúra. Žien, ktoré podali sťažnosť, pribúda - momentálne je ich 16. Divadelné prostredie na podporu krakovským herečkám napísalo otvorený list, pod ktorým sa podpísali aj známi kolegovia, či režiséri a režisérky, ako napríklad Agnieszka Holland. „Ten list je vyjadrením solidarity so zamestnankyňami divadla, ktoré sa rozhodli prehovoriť o obťažovaní a mobbingu. Ten list nie je osobným vyúčtovaním. Všetci nesieme zodpovednosť,“  napísali a dodali: „Hranice medzi telom hranej postavy a súkromným telom je veľmi tenká. Obťažovanie a zneužívanie je každodenný chlieb herečiek a hercov“.

Pomôže to odhaliť a vyriešiť problém? Je to ojedinelá vec, ktorá sa diala dlhé roky len v jednom divadle na juhu Poľska? 

Dosť často si myslíme, že také veci sa dejú inde. Hlavne v Hollywoode. Niekde v Spojených štátoch. Proste v zahraničí, len nie u nás! Nie hneď za rohom. Možno by sme boli prekvapení, keby sme nazreli cez zavreté dvere do divadla či filmu hneď tu, blízko nás? Práve také prekvapenie zažíva Poľsko.