Pred dvoma týždňami sa súdna sieň v severnej Virgínii stala bojovým poľom v procese dvoch hollywoodskych hviezd. Johnny Depp (58) podal žalobu na Amber Heardovú (38) za ublíženie na cti, dôvodom je Heardovej článok pre The Washington Post z roku 2018, v ktorom sa nazvala obeťou domáceho násilia.

Depp od bývalej manželky žiada 50 miliónov dolárov. Tá odpovedala protižalobou a žiadosťou o 100 miliónov dolárov. Počas ostro sledovaného procesu si sedemčlenná porota vypočula svedectvo Johnnyho Deppa, Amber Heardová by mala vypovedať budúci týždeň.

Zatiaľ čo právnici Johnnyho Deppa vykresľujú jeho bývalú manželku ako manipulatívnu intrigánku, ktorá mu chce zničiť kariéru, tím Amber Heardovej predstavuje Deppa ako násilníka závislého od alkoholu a drog.

Depp: Spáľme Amber!

Vo štvrtok, zatiaľ posledný deň súdneho procesu, bol témou dňa krížový výsluch Johnnyho Deppa. Právny zástupca Heardovej Ben Rottenborn spochybnil hercovo svedectvo zo začiatku týždňa, v ktorom bývalú manželku obviňuje z krivej výpovede a nazýva ju agresorom.

Podľa Rottenborna Depp Heardovej fyzicky aj verbálne ubližoval. Sám to pritom nedokáže poprieť, pretože bol často pod vplyvom alkoholu a drog. Práve Deppova závislosť od omamných látok, ktorá je verejne známa, bola jednou z hlavných tém pojednávania.

Zatiaľ čo Depp svoje problémy pripisuje minulosti a opakuje, že podstúpil liečenie, podľa Heardovej tímu jeho závislosť pretrváva a dokresľuje tak obraz násilného muža a partnera. Rottenborn predložil porote aj textové správy, ktoré si herec vymieňal so svojím kolegom a priateľom Paulom Bettanym.

V jednej správe Depp napísal Spáľme Amber!!!, Bettany reagoval so slovami Keď sa nad tým zamyslím, nemyslím, že by sme mali Amber spáliť. Konverzácia pokračovala v podobnom štýle. Utopme ju predtým, ako ju spálime! Potom jej spálenú mŕtvolu pretiahnem, aby som sa uistil, že je mŕtva, napísal Depp, dodnes vzor pre milióny ľudí po celom svete. Za svoje slová sa neskôr ospravedlnil.

Tvrdil, že správy napísal “v záchvate bolesti, keď bol na temnom mieste”. Problémy s alkoholom a drogami Depp si s Bettanym písal o užívaní omamných látok aj vtedy, keď podľa vlastnej výpovede už drogy nebral.

Depp, lieky a kokaín

Približne v čase, keď cestovali bývalí manželia súkromným lietadlom z Bostonu do Los Angeles, spomína Depp v konverzácii s Bettanym whiskey, tabletky a kokaín. Heardová tvrdí, že sa herec počas letu opil do bezvedomia a napadol ju.

Hoci Depp následne priznal, že opiáty užil, podľa vlastných slov mal pred odletom len pohár šampanského a následne zaspal v kabíne lietadla. Herec neskôr potvrdil, že užíval drogy aj s rockovým spevákom Marilynom Mansonom. Ten momentálne čelí obvineniam zo zneužívania viacerých žien vrátane bývalej partnerky a herečky Evan Rachel Woodovej.

Na súde boli predložené aj správy, podľa ktorých sa Depp pokúša získať drogy od Mansonovho asistenta, zatiaľ čo boli obaja v Austrálii.

Počas štvrtkového výsluchu zazneli na súde aj zvukové nahrávky rozhovorov dvojice. Jasne v nich počuť, ako sa Heardová obáva, aby sa herec neudusil v spánku vlastnými zvratkami. V inej nahrávke zas Depp počas hádky hovorí, ako udrel Heardovú do hlavy. K incidentu malo dôjsť v decembri 2015.

Herec sa obhajuje s tým, že len zopakoval, čo predtým Heardová povedala a nikdy by jej úmyselne neublížil. V rovnakom čase však napísal správu jej otcovi, v ktorej sa ospravedlňuje za svoje správanie. Zašiel som príliš ďaleko. Nemôžem a ani nebudem ospravedlňovať svoju úlohu v tejto dráme. Ale môžem Vám sľúbiť, že sa už nikdy nezopakuje, píše v nej.

Herečka Amber Heardová.  Foto - TASR/AP

Depp vo výpovedi zdôraznil, že sa jednalo o verbálnu hádku a k žiadnym úderom nedošlo. Amber Heardová si počas výsluchu bývalého manžela zachovala chladnú tvár až do okamihu, keď prišiel na rad videozáznam, ktorého je autorkou. Na videu si Depp nalieva pohár červeného vína, zatiaľ čo rozbíja kuchynské skrinky a pokrikuje na Heardovú vulgarizmy.

Pri pohľade na video sklonila herečka hlavu a zdalo sa, že má slzy na krajíčku. “Áno, napadol som zopár kuchynských skriniek. Nikdy som sa ale nedotkol Amber,” reagoval Depp. Práve videozáznam môže byť podľa súdnych pozorovateľov rozhodujúcim dôkazom v prípade.

Johnny Depp: Nikdy som neudrel ženu

Johnny Depp na súde svedčil začiatkom týždňa. “Mojím cieľom je pravda,” vyhlásil na úvod s tým, že obvinenia proti nemu sa nezakladajú na pravde. Počas výpovede opísal nestabilný vzťah s bývalou manželkou a opakovane zdôrazňoval, že sa k nej nikdy nesprával násilnícky. “Nikdy som sa nedostal do bodu, aby som Amber udrel. Nikdy v živote som neudrel ženu,” povedal.

Naopak, Depp tvrdí, že Heardová ho počas vzťahu fyzicky napadla. Článok Heardovej pre The Washington Post mu podľa vlastných slov poškodil povesť aj kariéru. Kvôli nálepke domáceho násilníka prišiel o úlohy vo filmových trhákoch, akým je pokračovanie slávnej série Piráti z Karibiku alebo Fantastické zvery.

Vo svojom svedectve opísal Depp aj traumatické detstvo v Kentucky, nezdravý vzťah rodičov aj násilnícke sklony matky. Bola to práve ona, kto mu v jedenástich rokoch prvýkrát ponúkla drogy. Podľa Deppa sa tento vzorec z minulosti pretavil do nezdravého vzťahu s Heardovou. “Jedného dňa ste Popoluška, o zlomok sekundy ste Quasimodo,” povedal herec s tým, ako rýchlo sa od neho verejnosť po zverejnení spomínaného článku odvrátila, “nezaslúžil som si to ani ja, ani moje deti a ani ľudia, ktorí vo mňa roky verili.”

Súdny proces v Británii

Johnny Depp a Amber Heardová sa prvýkrát stretli na natáčaní filmu Rumový denník v roku 2011. Pár začal následne oficiálne randiť, v roku 2015 sa zosobášili. Len 15 mesiacov po svadbe však dvojica oznámila rozchod. Heardová požiadala o rozvod a súdny zákaz priblíženia s tým, že Depp ju fyzicky a psychicky zneužíval. Ten všetky tvrdenia poprel.

V roku 2016 vydali Depp a Heardová spoločné vyhlásenie. Hoci bol ich vzťah intenzívny a občas nestabilný, nikdy v ňom nechýbala láska, tvrdili v ňom.

Zlom nastal o dva roky neskôr, keď Heardová napísala článok pre americký denník The Washington Post. V ňom o sebe hovorí ako o obeti domáceho násilia. Pred začiatkom aprílového procesu herečka napísala na sociálnej sieti, že Deppa v texte ani raz nemenovala. „Písala som skôr o cene, ktorú ženy platia za to, že verejne vystúpia proti mocným mužom,“ vysvetlila.

Podľa Deppa však článok jednoznačne poukazuje jeho osobu. Od bývalej manželky žiada 50 miliónov dolárov za ublíženie na cti. Keď ho nazvala násilníkom, dostal sa na čiernu listinu Hollywoodu. Depp tvrdí, že Heardová chcela šokovať verejnosť a zmanipulovať hnutie #MeToo vo svoj prospech. Heardová odpovedala protižalobou, žiadosťou o 100 miliónov a vyhlásením, že Depp je bývalý manžel posadnutý pomstou.

Kto presvedčí porotu?

Známy herec a predstaviteľ ikonického kapitána Jacka Sparrowa už podobný proces prehral. V roku 2020 sa v Británii súdil s vydavateľstvom The Sun kvôli článku, v ktorom noviny označili herca za násilníka. Zatiaľ čo Depp vyhlásil, že tvrdenia bulvárneho denníka sú nepravdivé, právnici novín predložili ako dôkaz fotografie Heardovej. Sú na nich jasne vidieť modriny na tvári herečky, ktoré mal údajne spôsobiť práve Depp.

Najvyšší súd rozhodol v prospech vydavateľstva. Americké pokračovanie drámy bývalých partnerov sa líši od úvodného dejstva v Británii. Verejnosť má povolený vstup do súdnej siene a vypočutia naživo sledujú milióny divákov. Výsledok súdneho procesu závisí od toho, či sa podarí Deppovi vykresliť bývalú manželku ako manipulátorku alebo či Heardová presvedčí porotu opisom herca ako domáceho násilníka. Predpokladá sa, že proces potrvá minimálne šesť týždňov.

Výsluch Johnnyho Deppa bude pokračovať v pondelok, budúci týždeň sa očakáva aj výpoveď Amber Heardovej. Na zozname svedkov sú viaceré známe osobnosti vrátane Paula Bettanyho, Elona Muska či Jamesa Franca. Pripoja sa tak k výpovediam zamestnancov, lekárov a terapeutov, ktorých svedectvá postupne dotvárajú komplikovanú mozaiku vzťahu dvoch hollywoodskych hviezd.