Hovorí sa, že najlepším učiteľom je neúspech. Dá vám také lekcie, o akých sa vám pri úspechu ani len nesnívalo. Prinúti vás siahnuť si až na dno svojich síl a vydolovať odtiaľ to, o čom ste ani len netušili, že v sebe máte.

Mnohé príbehy slávnych ľudí sú si podobné ako vajce vajcu – najskôr absolútny pád, neúspech za neúspechom, finančná mizéria, podrazy od najbližších... A zrazu otočka o stoosemdesiat stupňov a stúpanie nahor. Veľkolepý úspech, psychická pohoda, pocity šťastia, bohatstvo. Víťazstvo, ktoré sa zrodilo z popola.

Koronavírus: straty a víťazstvá

Mám pocit, že súčasná korona kríza je čosi podobné. Pomaly ale iste nás ťahá na dno. Siaha nám nielen na slobodu, keď nemôžeme ísť kam chceme, kedy chceme a s kým chceme, ale aj na príjmy. Siaha nám na prácu aj na naše sny. Mnohí majú v rukách výpovede a netušia, ako a kde si teraz nájdu prácu. Ďalší sa lúčia so svojím podnikaním, ktoré roky budovali. Čo bude ďalej?

Životná koučka Brooke Castillo hovorí, že teraz je ten čas, keď by sme nemali len rátať súčasné straty, ale mali by sme sa začať pripravovať na zajtrajšie víťazstvo. Mali by sme začať premýšľať nad tým, čo chceme dosiahnuť a ako. Čo bude treba urobiť pre to, aby sme sa posunuli k cieľu. Premyslieť prvé kroky a začať ich uskutočňovať.

Ako uspieť

Napokon, mnohí to už pochopili. Nemálo firiem počas pár dní zmenilo spôsob svojho podnikania, presunuli sa do online biznisu. Ďalšie zrazu začali robiť niečo úplne iné, než doteraz, a tak napríklad v cestovnej kancelárii šijú rúška.

Samozrejme, pre nikoho to nie je ľahké. Ale keď sa budeme každý deň len umárať tým, že nás čaká najhoršia ekonomická kríza od čias vojny, tak nám to veľmi nepomôže. Oveľa lepšie je začať reálne premýšľať nad tým, s čím by sme mohli uspieť. Ak nie hneď, tak v okamihu, keď sa život zase vráti do normálu. A on sa vráti.