Prezidentka Zuzana Čaputová zablahoželala Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách. Nový prezident ju v úrade nahradí 15. júna 2024.

Čaputovej odkaz Pellegrinimu

“Pri každých slobodných voľbách sa časť spoločnosti teší a časť je sklamaná. Dôležité je, aby od momentu zvolenia nový prezident pôsobil tak, aby sa žiadna časť spoločnosti necítila porazená. Aby radosť z víťazstva išla ruka v ruke s vedomím služby pre všetkých občanov Slovenska, nielen pre tých, ktorí ho zvolili,” uviedla.

Ocenila vysokú účasť vo voľbách, ktorá dosiahla 61,14 percenta, čo je druhá najvyššia volebná účasť. Viac ľudí prišlo len v roku 1999, keď sme prvýkrát volili hlavu štátu priamo. Vyhral vtedy Rudolf Schuster.

Výsledky prezidentských volieb 2024

Doterajší šéf parlamentu a predseda strany Hlas Peter Pellegrini (48) v druhom kole prezidentských volieb (6.4.2024) porazil diplomata Ivana Korčoka, keď získal 53,12 percenta hlasov. Korčok získal 46,87 percenta, čo je 1 243 709 Slovákov. Súčasnej prezidentke Zuzane Čaputovej stačilo pred piatimi rokmi na zvolenie hlavou štátu zhruba 1,06 milióna hlasov pri výrazne nižšej volebnej účasti.

Ivan Korčok zablahoželal svojmu súperovi k víťazstvu. "Verím, že bude ako hovorí Ústava SR, nestranný, bude konať podľa svojho presvedčenia a bez príkazov. To ostatné bude závisieť od toho, ako sa zhostí politického priestoru, ktorý každá hlava štátu má," uviedol na sociálnej sieti.  

Peter Pellegrini sa v slovenskej politike pohybuje od roku 2002, keď štyri roky pôsobil ako asistent poslanca NR SR Ľubomíra Vážneho. Ako pripomína Denník N, vo svojej politickej kariére dosiahol na všetky tri najvyššie posty – predsedom Národnej rady bol dvakrát - v rokoch 2014 a 2023. Premiérom (2018-2020) sa stal po tom, ako Robert Fico po masových protestoch odstúpil po vražde Jána Kuciaka. Prezidentom sa stane 15. júna 2024.