Dobrým prostriedkom pre vytvorenie príjemnej atmosféry môžu byť aj zelené rastliny, ktoré môžeme umiestniť v našich príbytkoch alebo vonkajších priestranstvách.

Výhody zelených rastlín

Rastliny samotné predstavujú krásny doplnok nielen pre interiéry našich domácností, ale aj pre vonkajšie priestory ako sú terasy či balkóny. Paleta zelených farieb vytvára krásny kontrast s väčšinou nábytku. Naviac je dokázané, že zelená farba pôsobí upokojujúco na ľudskú psychiku. Kvietok na pracovnom stole či parapete je preto rozhodne správnym doplnkom aj pre pracovné priestory a kancelárie. Okrem spomínaných psychických benefitov, rastliny v kvetináčoch čistia a zvlhčujú vzduch.

Vo všeobecnosti je veľmi populárna rastlina Dracaena, u nás známa aj ako svokrin jazyk. Táto rastlina je veľmi nenáročná na starostlivosť a dokázateľne čistí vzduch, čo potvrdili aj experimenty agentúry NASA. Zelené rastliny síce za ideálnych podmienok kvitnú, no kvitnutie u nich trvá podstatne kratšie, a nie je tak výrazné ako u iných druhov, čo ocenia najmä alergici na peľ. Teraz už zostáva len vybrať druhy, ktoré sa vám najviac páčia a umiestniť ich doma podľa svetla, ktoré si rastliny vyžadujú v odlišnej miere.

Dekoratívne umiestnenie

Rastliny, samozrejme, nemôžu existovať bez zeminy a potrebných živín, ktoré sú v nej obsiahnuté. Práve preto sa nám naskytá úžasná príležitosť vyhrať sa s našou kreativitou a zvoliť si zo širokej ponuky kvetináčov, ktoré sa líšia nielen veľkosťou, ale aj farbami, tvarom a dizajnom.

Kvetináče následne vieme umiestniť na zem, nábytok, police, parapety alebo rôzne stolčeky na to určené. Ak ste z tých kreatívnejších, môžete využiť aj závesné držiaky, kde môžete kvetináče umiestniť a vytvoriť tak zelené steny, ktoré vyvolajú dojem skutočnej prírody.

V prípade, že si chcete vyzdobiť váš exteriér, môžete siahnuť aj po vyvýšených záhonoch, ktoré nie len predelia priestor, ale poskytnú priestor pre viac rastlín v jednom kvetináči, čo vyvolá dojem prirodzeného rastu. Terasu alebo balkón následne môžete doplniť o záhradný nábytok. Do detailu tým doladíte vašu zónu relaxu a oddychu. Treba ale dať pozor, pretože nie všetky rastliny sú vhodné na pestovanie v exteriéri, najmä v zime je potrebné niektoré uskladniť vo vnútri.

Veríme, že sme vám poskytli niekoľko tipov a vnukli sme vám inšpiráciu pre vytvorenie vášho vlastného kúsku prírody, kde si môžete odpočinúť a naplno sa zrelaxovať.