Prvá fotografka, prvá feministka, prvá pilotka či prvá farárka. Úspešný projekt PRVÁ sa začal ako séria dokumentárnych portrétov žien, ktoré sa ako „prvé“ presadili v rôznych oblastiach života a menili našu spoločnosť v prospech žien, keď búrali tradície a predsudky. Projekt Prvá teraz vstúpil do ďalšej fázy - prinesie portréty súčasných žien, ktoré menia našu spoločnosť aj život k lepšiemu.

Výtvarníčka Emília Rigová  Foto - PRVÁ

V týchto dňoch sa spracovávajú profily lekárky Kristíny Križanovej, evanjelickej farárky Anny Polckovej, výtvarníčky Emílie Rigovej, kurátorky Jany Švantnerovej, hudobnej skladateľky Ľubice Čekovskej.

Silné osobné príbehy, ale aj chyby a pády

Portréty 15 žien bude tvoriť viacero umeleckých výstupov, prvé z nich budú hotové už na jar.

Chceme predstaviť široké spektrum, ktoré v istom ohľade zrkadlí profesie z “historickej” kolekcie a prináša aj nové oblasti, no v globále ukazuje individualitu a hodnoty modernej súčasnej ženy. Zaujímajú nás silné osobné príbehy a inšpiratívny pohľad na svet. Nie superhrdinky, ale plnokrvné osobnosti, ktorých úspechy nie sú len plné vavrínov, no sú za nimi neľahké rozhodnutia, pády, chyby a straty,” povedala producentka cyklu Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti HITCHHIKER Cinema.

Internetová stránka www.prvadnes.sk ponúkne širokej verejnosti nové formáty – autorské texty, krátke filmy, výtvarne štylizované interpretácie, komiksy, rozhovory a ďalšie odkazy. Nosným obsahom budú krátke filmy, spracované ako dokumentárne portréty, ktoré vychádzajú z obsahovej aj formálnej koncepcie pôvodného cyklu PRVÁ.

Režisérky mladšej generácie

Za dokumentárnymi filmami stoja režisérky mladšej generácie: Jana Bučka, Dorota Vlnová, Ivana Hucíková, Jana Durajova, Barbora Sliepková, Lena Kušnieriková.

Keďže ide o žijúce protagonistky, dokumenty nebudú vystavané z výpovedí iných osôb, ale budú koncipované ako osobné sebareflexie samotných protagonistiek. Animovaná vizitka je štylizovaným vyjadrením emocionálnej esencie protagonistky, komiks zase interpretuje formatívny moment z jej života,” dodala producentka s tým, že autorkami výtvarných prvkov sú Ové Pictures. Texty a rozhovory uverejnené na webove stránke budú zamerané na profesné pôsobenie osobností.

Tvorcovia a tvorkyne projektu majú ambíciu prehĺbiť záujem najmä mladých ľudí o vzdelanie, súčasné dianie a pozitívne vzory.