Pro-rodinné a prolife organizácie žiadajú designovaného premiéra Igora Maroviča, aby do novej vlády presadil “prorodinných a hodnotovo založených ministrov” v rezortoch školstva, zdravotníctva, práce, sociálnych vecí a rodiny a kultúry. 

“Dovoľujeme si povzbudiť a požiadať Igora Matoviča ako designovaného premiéra, aby aj s ohľadom na výsledok volieb do NR SR a hodnotové nastavenie veľkej väčšiny koaličných poslancov na posty ministrov školstva, zdravotníctva práce, sociálnych vecí a rodiny a kultúry dohodol s koaličnými partnermi a navrhol skutočne pro-rodinne založených kandidátov,” povedal Tomáš Kováčik, predseda Asociácie za život a rodinu.

Prorodinní ministri a prorodinná politika 

Desať organizácií žiada, aby budúci minister práce, sociálnych vecí a rodiny od prvého dňa presadzoval prorodinnú politiku od prvého dňa v úrade. 

“Rovnako je dôležité, aby sa vláda postavila za ochranu nenarodeného života a zmenila nespravodlivý komunistický zákon,” uviedol Matúš Hagara zo CitizenGO Slovensko v spoločnom vyhlásení na portáli Aliancia za rodinu.

Nový minister zdravotníctva má podľa nich byť človekom “osobnej integrity, schopný bojovať s finančnými skupinami odčerpávajúcimi zdroje z tohto rezortu na úkor zdravotnej starostlivosti. Mal by byť schopný sa postaviť za všetkých, aj za najmenších z nás,” dodal Anton Chromík z Aliancie za rodinu.

Prorodinné organizácie majú predstavu aj o budúcom ministrovi či ministerkyni školstva. “Školstvo, ako rezort, ktorý v najväčšej miere vplýva na deti a mládež a rozhoduje o budúcnosti našej krajiny, potrebuje reformu vzdelávania, ktorá nielen zlepší kognitívne schopnosti a kritické myslenie, ale ktorá zároveň nebude študentov indoktrinovať a prevychovávať sekularistickými ideológiami v pohľade na život, sexualitu, manželstvo, rodinu… často proti vôli rodičov. Preto potrebujeme na čele tohto ministerstva odborníka, ktorý bude zároveň ctiť kultúrne a náboženské dedičstvo Slovenska a Európy,” dodal Juraj Šúst zo Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Mesochoritisová: Porušenie ústavného princípu

Podľa politologičky a expertky na ženské práva Adriany Mesochoritsovej je potrebné takéto vyhlásenia demaskovať a jasne pomenovať. “Tejto skupine ľudí ide o porušenie ústavného princípu, ktorý hovorí, že sme zvrchovaný štát, ktorý sa neviaže na žiadnu ideológiu a náboženstvo. Celá ich výzva je vlastne výzvou k tomu, aby naša krajina bola riadená úzko vymedzeným okruhom ľudí, ktorí majú ultrakonzervatívne názory podopreté náukou jednej jedinej cirkvi. Princípy právneho štátu, demokracie a na ne naviazaná ochrana ľudských práv úplne pošliapali. A zjavne sa nimi odmietajú riadiť. V demokracii predsa nemôžete povýšiť jeden náboženský názor nad ostatné a na základe neho formulovať verejné politiky,” uviedla Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby.

To, že prorodinné a pro-life organizácie žiadajú obsadiť takéto kľúčové posty ľuďmi s jasným ideologickým zafarbením poukazuje podľa nej na snahu ovládnuť túto krajinu ľuďmi s jedným vierovyznaním. “A to je cesta k totalitarizmu,” hovorí Mesochoritisová.

Podľa expertky na ženské práva chcú organizácie v skutočnosti riešiť demografické problémy podľa jedného scenára. “Ženy majú rodiť ešte viac detí, ženy sa majú o ne postarať a ostať doma, ženy nemajú mať právo rozhodovať sa o svojom živote, o svojich telách, o svojom zdraví. Čiže im odobrať ich ľudské práva. A nielen im. Mladí ľudia nemajú mať prístup ku kvalitnej sexuálnej výchove, nemajú mať prístup k vedecky overeným informáciám. Je to scenár, ktorými sa riadili a riadia totalitné štáty, za všetky si stačí pripomenúť Slovenský štát a nacistické Nemecko,” dodáva Mesochoritisová. 

Politologička z organizácie Možnosť voľby Adriana Mesochoritisová verí, že si to budúci premiér a politické strany budúcej koalície do dôsledkov uvedomujú.  “Nemôžete jedným dychom hovoriť o potrebe vyzmizikovania prvkov mafiánskeho štátu či korupcie a zároveň sa nepostaviť snahám o úplné odobratie práv žien a LGBTI ľudí a oslabenie občianskej spoločnosti,” dodáva expertka.