Pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave protestuje od štvrtka rána niekoľko stoviek ľudí proti pandemickým opatreniam i vláde. Zablokovali cesty pred Hodžovým námestím, križovatku pri Suchom mýte či Štefánikovu ulicu. Protest nie je ohlásený, polícia proti demonštrantom dlho nezasahovala.

Ako uviedol Denník N polícia napokon zasihala - až večer po niwkoľkých hodinách začala protestujúcich vytláčať z ciest. Protest sa dnes podľa organizátorov oficiálne skončil, pokračovať chcú aj v piatok.

Protest pred prezidentským palácom: Blokujú ulice

Protestujúci uviedli, že vyhlásili generálny štrajk, bojujú proti obmedzovaniu práv a proti genocíde národa. Kritizujú prezidentku Zuzanu Čaputovú, členov vlády i parlamentu. Negatívne sa vyjadrujú na adresu médií a novinárov. Demonštrujú proti pandemickým opatreniam, odmietajú očkovanie proti ochoreniu COVID-19 i testovanie na ochorenie. Pandémiu označili za podvod.

"Rúška dole, hlavy hore," ozývalo sa opakovane z námestia v centre Bratislavy. Niektorí demonštranti držia v rukách štátne vlajky či transparenty s nápismi "vakcína je vražda" či "apartheid".

Protest pred Prezidentským palácom. Niekoľko stoviek ľudí zablokovali okolité ulice. Foto TASR - Miroslav Košírer

Odmietajú novelu, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Zablokovali cesty pred Hodžovým námestím, križovatku pri Suchom mýte či Štefánikovu ulicu. Protest nie je ohlásený.

„Vyzývam preto organizátorov a aj účastníkov neoznámeného zhromaždenia, aby rešpektovali pokyny polície a bezpečnostných zložiek štátu, neblokovali komunikácie a zdržali sa akýchkoľvek prejavov násilia či porušovania zákonov Slovenskej republiky," apelovala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) je znepokojený dianím pred Prezidentským palácom v Bratislave. „Každý má právo vyjadriť svoj názor, no mal by to urobiť slušne a bez toho, aby obmedzoval slobodu druhých," povedal v reakcii na štvrtkový protest odporcov očkovania, ktorí zablokovali dopravu v okolí Hodžovho námestia.

Protest pred Prezidentským palácom. Foto TASR - Jakub Kotian

Zhromaždenie na podporu očkovaných

V piatok bude protest na podporu očkovaných. „Chceme týmto verejným zhromaždením podporiť myšlienku vakcinácie a na druhej strane sa zastať zaočkovaných. Nie je to demonštrácia, ani protest, je to naozaj verejné zhromaždenie,“ povedala o akcii Irena Biháriová, predsedníčka Progresívneho Slovenska, ktoré akciu organizuje.

Verejné zhromaždenie Za očkované Slovensko bude v piatok 30. júla na Námestí Slobody v Bratislave. Nemá za cieľ stavať na uliciach dva znepriatelené politické tábory, ale povzbudiť očkovaných ľudí, ktorí svoje obavy a neistoty z vakcinácie prekonali a prispeli tým k budovaniu kolektívnej imunity na Slovensku, dodala v diskusii na TASR TV Bihariová.

Zdôraznila, že ak má očkovanie na Slovensku podporu väčšiny populácie, nemala by to byť väčšina mlčiaca. „Ak necháme hovoriť iba skupinu ukričancov, ktorí sa neštítia vyťahovať každý deň nové nepravdivé správy o tom, ako niekomu vakcína ublížila, a tie prípady sú nepotvrdené, tak budú zneisťovať ľudí ďalej,“ tvrdí predsedníčka PS.

Covid-19: Pandémia nezaočkovaných

Ochorenie COVID-19 sa stáva pandémiou nezaočkovaných. V máji a júni 2021 bolo na Slovensku celkovo 18.135 ľudí nakazených novým koronavírusom, z toho 91 percent nebolo zaočkovaných. Uviedla to analytická jednotka Úradu vlády SR - Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) na sociálnej sieti.

Inštitút poukazuje, že aj v ostatných krajinách, napríklad vo Francúzsku a Holandsku, sú medzi nakazenými prevažne nezaočkovaní. "Ako ukazujú dáta z Anglicka, očkovanie je najúčinnejšou ochranou aj proti nákazlivejšiemu delta variantu," uviedli analytici.

Očkovanie je podľa premiéra Hegera jediným efektívnym nástrojom v boji s pandémiou. "Tá nás, žiaľ, bude trápiť dovtedy, kým nedosiahneme väčšinu zaočkovanej populácie," poznamenal predseda vlády s tým, že nezaočkovaní ľudia sú stále "ľahkou korisťou pre vírus".