Rakúsko opatrenia na hraniach prísňuje od pondelka. Do krajiny sa dostanú len ľudia zaočkovaní, prekonaní, alebo s aktuálnym PCR testom.

Rakúska vláda krátko pred vianočnými sviatkami rozhodla o sprísnení protipandemických opatrení na hraniciach, aby čo najviac obmedzila očakávané masívne šírenie nového koronavírusového variantu omikron.

Rakúsko opatrenia na hraniach prísňuje od pondelka

Ako v piatok večer podľa tamojších médií oznámilo ministerstvo zdravotníctva, od pondelka 20. decembra budú môcť na územie Rakúska vstúpiť iba osoby, ktoré predložia doklad o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo o jeho prekonaní (tzv. pravidlo 2G). V opačnom prípade musia ísť okamžite do karantény.

Tejto karanténe sa možno vyhnúť len PCR testom nie starším ako 72 hodín alebo predložením dokladu o tretej posilňovacej dávke vakcíny. Výnimku majú tehotné ženy a osoby, ktoré sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov. Osobitné pravidlá platia aj pre deti.

Pendlerov sa naďalej týka pravidlo 3G, teda musia preložiť buď doklad o očkovaní, prekonaní ochorenia alebo negatívny výsledok PCR testu.

Rakúska vláda okrem toho zakázala priame lety z Angoly, Zambie a Malawi.

Tieto prísnejšie opatrenia pri príchode sú síce podľa ministra zdravotníctva Wolfganga Mücksteina komplikáciou najmä pre ľudí, ktorí cestujú do zahraničia počas vianočných sviatkov. "V súčasnosti sú však potrebné na to, aby sa zabránilo šíreniu omikronu v Rakúsku," povedal Mückstein.

Rakúske opatrenia na hraniciach

  • - Do krajiny môžu vstúpiť len očkovaní ľudia alebo s prekonaným ochorením COVID-19. 
  • - Neočkovaní a neprekonaní musia do karantény, ktorej sa dá vyhnúť len negatívnym PCR testom
  • - Osobitné pravidlá platia pre deti, tehotné ženy a osoby, ktoré sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať
  • - Pendlerov sa naďalej týka pravidlo 3G.