Úrady v Lesothe v utorok obvinili súčasnú prvú dámu Maesaiah Thabaneovú z vraždy vtedajšej manželky premiéra Thomasa Thabanea, píše agentúra AFP.

"(Thabaneová) bola spoločne s ôsmimi ďalšími osobami nachádzajúcimi sa v Lesothe a v Juhoafrickej republike obvinená z vraždy", oznámil zástupca policajného komisára v hlavnom meste Lesotha Maseru.

Bývalú manželku premiéra zastrelili

Maesaiah Thabaneová bola od polovice januára nezvestná, po tom ako ju polícia predvolala na vypočutie v rámci vyšetrovania vraždy Lipolelo Thabaneovej, vtedajšej manželky premiéra.Polícia po nej následne vyhlásila pátranie, rovnako ako po hovorcovi premiéra, ktorý jej údajne pomohol skryť sa.

V utorok sa Thabaneová sama polícii prihlásila. V uplynulých týždňoch sa skrývala v Juhoafrickej republike.  Bývalú manželku Thomasa Thabaneho Lipolelo zastrelili v júni 2017 krátko pred tým, ako premiér začal vykonávať druhé funkčné obdobie.

V tom období viedli manželia zdĺhavú rozvodovú bitku, pričom premiér už mal vzťah s Maesaiah Thabaneovou. Obe ženy bojovali na súde o to, ktorá z nich má byť legitímnou prvou dámou. Sudca nakoniec rozhodol v prospech Lipolelo Thabaneovej.

Premiér o tom mohol vedieť

Začiatkom januára sa v prípade objavili nové dôkazy, keď bol zverejnený list šéfa policajného zboru, v ktorom sa uvádza, že v záznamoch komunikácie zo dňa zločiny vyšetrovatelia zachytili telefónne číslo predsedu vlády.

Vyšetrovatelia už premiéra v prípade vypočuli, čo vyvolalo vlnu protestov v uliciach Maseru. Thomas Thabane ešte v januári vyhlásil, že na svoj úrad rezignuje. Presný dátum však neoznámil.