Rakúsko ako prvá krajina v Európe zavádza lockdown pre nezaočkovaných. Platí od dnes na desať dní pre neočkovaných ľudí starších ako dvanásť rokov. Znamená to, že kto nedostal vakcínu a nemá potvrdenie, že počas posledných 180 dní prekonal covid-19, bude mať obmedzený pohyb. Nemôže ísť do reštaurácie, za kultúrou ani ku kaderníčke.

Rakúsko a nezaočkovaní 

Opatrenia sa dotknú zhruba dvoch miliónov ľudí. Polícia chce dodržiavanie pravidiel prísne kontrolovať, uviedol minister vnútra Karl Nehammer. Za ich porušenie hrozia pokuty do 1450 eur. Výnimku zo zákazu vychádzania budú mať deti do 12 rokov či tehotné ženy.

Nezaočkovaní Rakúšania budú smieť svoj byt opustiť len za účelom nákupu nevyhnutných tovarov, keď pôjdu do práce, školy, na univerzitu či k lekárovi. Medzi ďalšie dôvody umožňujúce pohyb neočkovaných mimo bydliska patria telesný alebo psychický oddych či "uspokojenie základných náboženských potrieb". Povolené bude takisto odísť z domu v prípade, že sa ľudia pôjdu dať zaočkovať. Jednotlivé spolkové krajiny budú môcť podľa Schallenberga zaviesť ešte prísnejšie pravidlá.

Obmedzenia pre turistov

Obmedzenia sa dotknú aj turistov, ktorí by chceli v Rakúsku lyžovať, ubytovať sa či navštíviť vianočné trhy. Bez dokladu o očkovaní alebo dokladu o prekonaní choroby to nebude možné. Do 5.12.2021 ešte bude stačiť predloženie o o 1. dávke očkovania a k tomu negatívny PCR-test 72 hodín od odberu. vo Viedni 48 hodín od odberu. Výnimka z lockdownu platí pre osoby, ktoré budú mať lekárske potvrdenie, že nemôžu byť očkovaní zo zdravotných dôvodov.

Rakúsko zápasí s rekordným nárastom v prípadoch infekcie. Dosiaľ je v Rakúsku kompletne zaočkovaných len približne 65 percent obyvateľov. Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein uviedol, že cieľom je povzbudiť ľudí, aby sa dali zaočkovať a tiež znížiť množstvo sociálnych kontaktov o 30 percent.

Rakúsko takmer denne zaznamenáva rekordné počty nakazených ľudí. V sobotu úrady zistili vyše 13.000 prípadov infekcie koronavírusom a v nedeľu hlásili prírastok 11.552 nakazených. Sedemdňová incidencia nákazy na 100.000 obyvateľov sa zvýšila na 814.6. V prípade neočkovaných ľudí je jej hodnota dokonca až vyše 1700, poznamenal Schallenberg.