Mladá belgicko-britská pilotka Zara Rutherfordová vytvorila nový svetový rekord, keď ako najmladšia žena vo štvrtok úspešne dokončila sólový oblet Zeme. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

„Prekonávať svetové rekordy je úžasné, ale pre mňa to nie je to najdôležitejšie. Svoju misiu budem považovať za úspešnú, ak ňou inšpirujem mladé ženy. Chcem im ukázať, že môžu byť smelé, môžu mať ambiciózne sny a aj ich samy dokážu uskutočniť. Hranicou je len obloha, a to pre každého,“ povedala pre denník SME Zara ešte pred vytvorením rekordu s tým, že chce pritiahnuť viac žien nielen k letectvu, ale tiež k technike, matematike a vedám.

Rekord s lietadlom slovenskej výroby

So svojím ultraľahkým jednomotorovým lietadlom Shark Aero slovenskej výroby pristála 19-ročná Rutherfordová na západe Belgicka – po 155 dňoch od štartu. Držiteľkou predmetného rekordu bola od roku 2017 doteraz 30-ročná americká letkyňa Shaesta Waizová.

Celkovým rekordérom však zostáva Brit Travis Ludlow, ktorý stanovil tento štandard vlani ako 18-ročný.

Rutherfordovej globálny let mal trvať tri mesiace, ale v dôsledku nepriaznivého počasia a problémov s vízami sa jej misia predĺžila približne o dva mesiace.

Zara Rutherfordová vytvorila rekord

Nepriaznivé poveternostné podmienky panovali aj v posledný deň jej obletu – na letisku v belgickom Kortrijku mrholilo. Rutherfordová počas letu musela čeliť viacerým výzvam – v oblasti ruskej Sibíri panovali teploty na úrovni mínus 35 stupňov Celzia, zatiaľ čo v Indonézii bolo 32 stupňov Celzia. Cestu jej komplikoval aj dym z prírodných požiarov či tajfúny.

Pilotka absolvovala trasu dlhú celkovo 52.000 kilometrov, zastavila sa na piatich kontinentoch a navštívila 41 krajín. Obaja rodičia Rutherfordovej sú piloti. Sama začala lietať ako 14-ročná. Svojím obletom Zeme chcela letkyňa nadchnúť mladé ženy a dievčatá na celom svete pre letectvo, vedu a technológie.