V malej obci Horní Lideč v Zlínskom kraji, kde žije necelých 1500 ľudí, nájdete unikát, ktorý spojuje Česko i Slovensko. Je to ručne vyrezávaný betlehem s pohyblivými figúrkami, ktoré ukazujú pôvodné remeslá, zvyky a tradície, a tiež pútnické a turisticky zaujímavé miesta na Slovensku i v Česku.

Betlehem je slovensko-český

“Figuriek je 250, z toho 75 je pohyblivých. Uvidíte tu 150 stavieb, z ktorých je 50 turisticky významných miest - a je to na polovicu slovenské i české,” hovorí nám sprievodkyňa Lucie Manová.

Československý projekt vytvorili obce Horní Lideč a obec Dohňany a ukazuje miesta v Zlínskom a Trenčianskom kraji - ako sú pútnické miesta Hostýn, či Velehrad, hrad Buchlov, zámok Buchlovice, a tiež Trenčiansky hrad, či zámok Bojnice.

Ručne vyrezávaný betlehem v boci Horní Lideč. Foto - autorka 

Nová expozícia je zameranú na odkaz Cyrila a Metoda, nájdete tam aj stavby známeho architekta Dušana Jurkoviča. Časť betlehemu je zase vyhradená dreveným stavbám z obce Horní Lideč.

Betlehem z lipového dreva

“Betlehem funguje 12 rokov a jeho zmyslom je propagovať najznámejšie pútnické a turistické miesta zo Zlínskeho a Trenčianskeho kraja. Hovoríme návštevníkom, aby navštívili miesta, ktoré tu vidia ako drevorezby. Betlehém je vyrezaný z lipového dreva, striedali sme miesta slovenské a české a ročne si ho pozrie 10 až 13-tisíc návštevníkov,” hovorí dlhoročný starosta obce Josef Tkadlec, ktorý vznik betlehema inicioval.

Mnohých z rezbárov - slovenských i českých osobne oslovil, či navštívil. “To je na tom to najkrajšie, že ide o československý projekt, keďže náš kraj hranice nepozná,” dodáva nadšene.

Nedávno sprístupnili betlehem aj pre nevidomých a slabozrakých, ktorí si prezerajú figúrky vytlačené na 3D tlačiarni ručne a vypučiť si môžu film o vzniku betlehema. Betlehem v obci Horní Lideč, ktorá je od Bratislavy vzdialená 135 kilometrov, si môžete pozrieť nielen počas vianočných sviatkov. Budova galéria je otvorená celoročne.

Ručne vyrezávaný betlehem v boci Horní Lideč. Foto - autorka