Samovyšetrenie prsníkov raz za mesiac by malo byť pre každú ženu samozrejmosťou. Tie, ktoré majú menštruáciu, by tak mali urobiť hneď po jej skončení. Jedna zo zakladateliek aliancie Nie rakovine Jana Pifflová Španková v rámci osvetovej kampane Pink Október poukázala aj na to, že v mnohých prípadoch hrčku na prsiach nahmatal žene aj jej partner, čo jej vďaka včasnej diagnostike zachránilo život.

"Nie každá zmena, ktorú žena na prsníku zistí, je zmenou oznamujúcou vznik rakoviny," zdôraznila Pifflová Španková. Lekára treba vyhľadať, ak žena spozoruje zmenu v asymetrii prsníkov, zhrubnutie kože, výtok z bradavky, nerovnakú výšku uloženia prsníkov, vťahovanie kože prsníka, zmnoženie žľazy alebo hrčku.

Ako si nahmatať hrčku

Samovyšetrenie odporúčajú viaceré pacientske organizácie vykonávať pri sprchovaní, kúpaní či ležiačky. Bruškami stredných troch prstov si treba každý prsník vyšetriť krúživými pohybmi smerom k bradavke. Je potrebné si nebolestivými drobnými krúživými pohybmi prehmatať celý prsník. Prvýkrát jemným tlakom prehmatať povrchové časti, druhýkrát výraznejším tlakom prejsť na prehmatanie hlbších častí.

Sústrediť sa treba aj na oblasť pod kľúčnou kosťou a pazuchami. Všímať si treba každé zhrubnutie či hrčky, ktoré neboli pri predchádzajúcich vyšetreniach prítomné. Pri prehmataní prsníkov treba jemným tlakom na bradavku skontrolovať, či z nej niečo nevyteká. Asociácia Nie rakovine tiež poukázala na plošný, štátom garantovaný skríning.

Mamografia a malý záujem žien

Zdravotné poisťovne naň pozývajú ženy vo veku od 50 do 69 rokov. Nárok na preventívne mamografické vyšetrenie, ktoré je účinnou metódou prevencie rakoviny prsníka, má 1,33 milióna žien. Na preventívnom mamografickom vyšetrení sa však zúčastňuje menej ako 30 percent žien.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pre TASR uviedlo, že pracuje na systematických zmenách tak, aby pacient na Slovensku mal dostupnú modernú adekvátnu a inovatívnu liečbu.

"V aktuálne platnom kategorizačnom zozname je zaradených 329 liekov používaných v diagnostike a liečbe onkologických pacientov," povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. V roku 2021 doteraz vstúpilo do kategorizačného zoznamu viacero onkologických liekov. Do kategorizačného zoznamu sa zaradila aj novohradená a očakávaná liečba hepatocelulárneho karcinómu, karcinómu vaječníkov a vajíčkovodov a karcinómu prostaty.

Na Slovensku sa aktuálne realizujú tri skríningy onkologických ochorení – skríning rakoviny krčka maternice, skríning rakoviny prsníka a skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka. Na MZ SR diskutovala pracovná skupina aj o problematike skríningu rakoviny pľúc, ktorý je aktuálne predmetom odbornej diskusie.