Od minulého roka bojovala s rakovinou prsníka. Podstúpila mastektómiu (odstránenie prsníka), bojovala počas chemoterapie a ožarovania, ale nepomohlo to. Vo veku 25 rokov zomrela veľmi talentovaná operná, koncertná a muzikálová speváčka a herečka Patricia Burda Janečková. Pre portál Idnes správu o úmrtí potvrdila jej manažérka Jana Švábová.

Zomrela talentovaná Patrícia Janečková

Patricia Janečková sa narodila v nemeckom Münchbergu slovenským rodičom, ktorí sa krátko na to presťahovali do Ostravy. Spevu sa venovala od štyroch rokov. Po ukončení základnej školy začala študovať Janáčkovo konzervatórium a Gymnázium v Ostrave. Jej prvé vystúpenie na javisku bolo v ostravskom Divadle Antonína Dvořáka, kde tiež prvýkrát účinkovala s ostravskou Janáčkovou filharmóniou.

Mnohí si ju pamätáme, keď v roku 2010 ako 12-ročná vyhrala česko-slovenskú televíznu súťaž Talentmania. Šek jej vtedy odovzdal slovenský operný spevák Peter Dvorský, ktorý priznal, že jej víťazstvo úprimne prial. „V tvojom hlase je vkus, inteligencia, čisté srdce aj čistý hlas,“ povedal Dvorský dievčaťu, ktoré porazilo viac ako 10-tisíc súťažiacich, ktorí do súťaže vstúpili.

Po víťazstve v súťaži Talentmania vydala v spolupráci s hudobným skladateľom, dirigentom a producentom Oskarom Rózsom svoj debutový album. Popri koncertnej činnosti navštevovala súkromné hodiny spevu u opernej speváčky Evy Dřízgovej-Jirušovej.

V novembri 2014 vyhrala medzinárodnú spevácku súťaž Concorso di musica sacra v Ríme, zameranú na mladých interpretov duchovnej hudby do 36 rokov.

Patrícia Janečková sa narodila slovenským rodičom

Patricia Burda Janečková sa narodila v Nemecku slovenským rodičom, vyrastala a žila v Ostrave, kde absolvovala operný spev na Janáčkovom konzervatóriu.

„Nezdalo sa mi, že robím niečo výnimočné. Spievala som, pretože ma to bavilo a išlo mi to. Ako zázračné dieťa by som sa rozhodne nenazvala, ale možno to tak niekomu mohlo pripadať,“ opísala svoje začiatky v rozhovore pre iDNES.

Vo februári 2022 jej diagnostikovali karcinóm prsníka. „Samozrejme, že to bol obrovský šok. Pre výsledky som išla pokojne, nenapadlo ma, že môžem počuť takú zlú správu. Počas niekoľkých minút sa môj život úplne otočil. A k tomu ešte v takejto situácii musíte byť silnejší ako ostatní,“ povedala pre iDNES Premium.

Koncom roka v rozhovore uviedla, že hlavnú časť liečby už absolvovala a začína opäť vystupovať. Z hudby mala rada ticho alebo keď už, tak kapelu Led Zeppelin.

V lete sa vydala za herca Vlastimila Burdu a prijala meno Patrícia Burda Janečková.