Šaty na ples 2020: Strihy, farby, trendy. Ples je vysokospoločenská udalosť, na ktorú patria výhradne dlhé spoločenské šaty. Platí to vždy, keď máte na pozvánke napísané, že ide o ples.

Šaty na ples 2020: Strihy, farby, trendy

“Aj keď to bude ples poľovnícky alebo bude v kultúrnom dome malej obce, nepatrí tam čierna sukňa a biela blúzka, ale dlhé spoločenské šaty. Výnimkou sú tématicky zamerané plesy - maškarné alebo folklórne. Vtedy volíte šaty podľa témy,” hovorí Katka Cenigová, majiteľka módneho salónu Eleganta, kde v týchto dňoch požičiavajú a šijú na mieru spoločenské šaty na plesy.

Väčšinou sú to dlhé a luxusné šaty, honosné róby šijú na Ples v opere. S Katkou Cenigovou sme sa rozprávali hlavne o tom, na čo netreba pri výbere plesových šiat zabudnúť:

Plesové šaty 2020:

Šaty na ples. Foto - Eleganta

Farby: “Často sa stretávame s tým, že ženy si vyberajú čiernu farbu, vtedy však pôsobia staršie a unavenejšie,” hovorí Katka Cenigová, ktorá odporúča tmavomodrú, zelenú alebo bordovú. To sú noblesné a elegantné farby, ktoré adekvátne nahradia čiernu.

Strihy šiat: “Pomáhame každej klientke vyberať citlivo strih na jej typ postavy, aby sme zakryli nedostatky a vyzdvihli prednosti. Je dôležité nepodliehať trendom, ktoré nesedia každej ženy,” hovorí Cenigová. Ženy vyniknú v jednoduchých strihoch s výraznejším detailom na zakrytie rúk. Vhodné sú štóly, peleríny. Trendy je opäť zamat a metalický až kovový materiál.

Šaty na ples. Foto - Eleganta

 

Plesové šaty 2020: dĺžka 

Dĺžka šiat: Šaty majú byť dlhé, aby bolo vidieť špičku topánok.

Dlhé rukavice: Ak idete na ples v korzetových šatách alebo v šatách na ramienkach potrebujete dlhé rukavičky a látkovú, kožušinovú, či šifónovú štólu. ”Platí zásada, že nemôžete mať odhalené ramená, kým vás víta hostiteľ alebo hostiteľka plesu. Keď si už sadnete za stôl, môžete si dať štólu dole,” hovorí Katka Cenigová.

 

Šaty na ples. Foto - Eleganta

 

Nie športovú bundu či igelitku s lodičkami: Obliecť si na plesové šaty môžete krátky kožuštek alebo kabát, ktorý lícuje spodný okraj šiat. Určite nie športovú bundu, to je vážne faux pas. Ak sa prezúvate z čižiem, lodičky si prineste v textilnej taške, ktorú by mal nosiť partner. Určite lodičky nedávajte do igelitky.

 

Foto - Eleganta

Plesové šaty 2020: trendy

Topánky: Zlatisté alebo strieborné, tiež lakované pudrové, zlatisté alebo čierne. Naozaj nevhodné sú topánky na nízkom opätku (balerínky) alebo topánky na vysokej platforme. Ak máte topánky s otvorenou špičkou, vhodné sú špeciálne silonky s otvorenou špičkou. Hodí sa do nich francúzsku manikúra alebo zvoľte telovú farbu manikúry.

Foto - Eleganta

Doplnky: Ak si zvolíte k šatám ako doplnom náhrdelník a náušnice, už neodporučujeme náramok. Ak chcete náramok, tak k nemu už len náušnice. “V doplnkoch, tak ako pri make-upe platí,že menej je viac,” hovorí Katka Cenigová.

Šaty na ples. Foto - Eleganta

Kabelka: Do ruky patrí malá alebo listová kabelka. Určite nie väčšia. Neplatí už pravidlo, že kabelka a topánky majú byť zladené do rovnakej farby.

Partner: Ten ide po ľavej strane páru a pár metrov za partnerkou, aby jej pomohol v prípade, že by sa pošmykla. Napríklad na schodoch.

 

Šaty na ples. Foto - Eleganta