Ples je vysokospoločenská udalosť, na ktorú patria výhradne dlhé spoločenské šaty. Platí to vždy, keď máte na pozvánke napísané, že ide o ples. Poradíme vám, aké si vybrať strihy, farby a aké sú trendy. Aké si vybrať topánky či doplnky.

Plesy sa konajú vo fašiangovom období, ktoré sa začína 7. januára, teda deň po Troch kráľoch, a končí sa Popolcovou alebo tzv. škaredou stredou, v tomto roku je to 22. február 2023. 

Šaty na ples 2023: Strihy, farby, trendy

“Aj keď to bude ples poľovnícky alebo bude v kultúrnom dome malej obce, nepatrí tam čierna sukňa a biela blúzka, ale dlhé spoločenské šaty. Výnimkou sú tématicky zamerané plesy - maškarné alebo folklórne. Vtedy volíte šaty podľa témy,” hovorí Katka Cenigová, majiteľka módneho salónu Eleganta, kde po dvoch rokoch covidu tento rok opäť vo veľkom požičiavajú a šijú na mieru spoločenské šaty na plesy.

Väčšinou sú to dlhé a luxusné šaty. S Katkou Cenigovou sme sa rozprávali hlavne o tom, na čo netreba pri výbere plesových šiat zabudnúť:

Plesové šaty 2023:

Šaty na ples. Foto - Eleganta

Farby: “Často sa stretávame s tým, že ženy si vyberajú čiernu farbu, vtedy však pôsobia staršie a unavenejšie,” hovorí Katka Cenigová, ktorá odporúča tmavomodrú, zelenú alebo bordovú. To sú noblesné a elegantné farby, ktoré adekvátne nahradia čiernu.

Strihy šiat: “Pomáhame každej klientke vyberať citlivo strih na jej typ postavy, aby sme zakryli nedostatky a vyzdvihli prednosti. Je dôležité nepodliehať trendom, ktoré nesedia každej ženy,” hovorí Cenigová. Ženy vyniknú v jednoduchých strihoch s výraznejším detailom na zakrytie rúk. Vhodné sú štóly, peleríny. Trendy je opäť zamat a farbou roka je magenta.

a

Šaty na ples. Foto - Eleganta

 

Plesové šaty 2023: dĺžka 

Dĺžka šiat: Šaty majú byť dlhé, aby bolo vidieť špičku topánok.

Dlhé rukavice: Ak idete na ples v korzetových šatách alebo v šatách na ramienkach potrebujete dlhé rukavičky a látkovú, kožušinovú, či šifónovú štólu. ”Platí zásada, že nemôžete mať odhalené ramená, kým vás víta hostiteľ alebo hostiteľka plesu. Keď si už sadnete za stôl, môžete si dať štólu dole,” hovorí Katka Cenigová.

 

Šaty na ples. Foto - Eleganta

 

Nie športovú bundu či igelitku s lodičkami: Obliecť si na plesové šaty môžete krátky kožuštek alebo kabát, ktorý lícuje spodný okraj šiat. Určite nie športovú bundu, to je vážne faux pas. Ak sa prezúvate z čižiem, lodičky si prineste v textilnej taške, ktorú by mal nosiť partner. Určite lodičky nedávajte do igelitky.

 

Foto - Eleganta

Plesové šaty 2023: trendy

Topánky: Zlatisté alebo strieborné, tiež lakované pudrové, zlatisté alebo čierne. Naozaj nevhodné sú topánky na nízkom opätku (balerínky) alebo topánky na vysokej platforme. Ak máte topánky s otvorenou špičkou, vhodné sú špeciálne silonky s otvorenou špičkou. Hodí sa do nich francúzsku manikúra alebo zvoľte telovú farbu manikúry.

Šaty by mali byť na zadnom dieli o trochu kratšie, aby ste si opätkami po nich nepostúpali. 

Foto - Eleganta

Doplnky: Ak si zvolíte k šatám ako doplnom náhrdelník a náušnice, už nedoporučujeme náramok. Ak chcete náramok, tak k nemu už len náušnice. “V doplnkoch, tak ako pri make-upe platí, že menej je viac,” hovorí Katka Cenigová o výbere šperkov.

Šaty na ples. Foto - Eleganta

Kabelka: Do ruky patrí malá alebo listová kabelka. Určite nie väčšia. Neplatí už pravidlo, že kabelka a topánky majú byť zladené do rovnakej farby.

Tipy pre partnera: Partner príde na ples v obleku - nie smokingu, či fraku, ak to vyslovene pozvánka neuvádza. Preferuje sa tmavá farba, košeľa je bledej farby, nikde nie s krátkymi, ale s dlhými rukávmi. Keďže je oblek tmavý, košeľa nemôže byť čierna. Odporúča sa kravata, ktorá môže, ale nemusí byť zladená so šatami partnerky.

Partner ide po ľavej strane páru a pár metrov za partnerkou, aby jej pomohol v prípade, že by sa pošmykla. Napríklad na schodoch.