Ako vzniká audiokniha a ako dlho to trvá? Môže byť každá kniha aj dobrou audioknihou? Prečo je Slávka Halčáková Pippi Dlhou Pančuchou a kto načítal jednu z najnovších audiokníh Mengeleho dievča? Aké hlasy najradšej Barbora vyberá do audiokníh, ktoré vydáva? Dokáže počúvanie nahradiť čítanie a je to vôbec cieľ audiokníh? Aj odpovede na tieto otázky nájdete v našom podcaste:

Alebo vo svojom obľúbenom prehrávači (kliknite na ikonu):

Barbora Kardošová je spisovateľka, scenáristka a režisérka. Jej debutový román sa volá Šialene milovaná a vyšiel pred dvadsiatimi rokmi. Počas posledných rokov si však získala už aj detského čitateľa, no a známa je aj ako vydavateľka audiokníh. Tento žáner je vo svete oveľa populárnejší ako u nás. Na Slovensku si cestu k čitateľom a poslucháčom stále ešte len hľadá. Aj keď ako hovorí Barbora, aj u nás sa už knihy počúvajú viac ako kedysi. 

Audioknihy rada počúva pri varení a v aute. Tam niekde sa to i začalo. Po dvoch desaťročiach práce v televízií bolo vydávanie audiokníh pre ňu dobrým spôsobom ako sa odreagovať. Ak hľadáte dôvod, prečo siahnuť po audioknihe, je ich viac. Barbora o nich rozpráva v našom podcaste.

„Verím, že audiokniha má budúcnosť, ale knihám konkurovať nebude. Kniha bude mať stále prvenstvo a mojim cieľom nie je nahradiť ju. Mám v okolí pár ľudí, ktorí sa majú problém sústrediť na čítanie, ale počúvať vedia. Mojim cieľom napríklad v rámci detských kníh je, priviesť deti k čítaniu s porozumením. Od toho, že počúvajú knihu spolu s rodičmi v aute, začnú sa rozprávať o knihe, príbehu, o svete okolo nás a mne sa už viackrát stalo, že vďaka Kamošom načítaným Rišom Stanke, siahli neskôr po knihe a rodičia mi napísali, že konečne začal syn čítať. Začal čítať potom, čo si knihu vypočul,“ vysvetľuje Barbora Kardošová. 


 

Foto - Slovart

 

Prvé audioknihy, ktoré Barbora Kardošová počúvala, boli české. Teda české preklady kníh svetových autorov. No a prvé vo vlastnom vydavateľstve boli tie, ktoré sama napísala.

„Šialené milovaná, táto kniha je pre všetkých milovníkov filmu. Je v nej doslova napísané: Môžete si z nej čítať alebo vám z nej môže niekto čítať. Zavrite oči a bude vám pod viečkami bežať film. Stačí, keď si nájdete niekoho, kto vám z nej bude čítať. A to som v roku 2000, keď som to písala, ani netušila, že raz sa budem venovať audioknihám a tento sen si splním. To, že milujem počúvať príbehy asi aj patrí k profesií scenáristky,“ hovorí. Knihu, ktorú dnes už môžete aj počúvať, si pôvodne vydala pred rokmi na vlastné náklady. Audioverziu načítala Táňa Radeva. 

Barbora má na konte viacero kníh. Založila Wisteria booklub, ktorý sa teraz dočasne zmenil na online booklub a má svoj čitateľský denník. Ako vyzerá taký „babinec“, v ktorom sa debatuje o knihách, prezradí v našom podcaste.

 

Barbora Kardošová   Foto - Tereza Králiková

Barbora Kardošová sa pustila do niečoho, na čo ešte veľa vydavateľov nemá odvahu. Za výrobou audioknihy sú totiž hodiny práce a keď si ich porovnáte s cenou a dopytom, viaceré vydavateľstvá sa do toho zatiaľ nehrnú. Na druhej strane, záujem ľudí sa zvyšuje. Svedčí o tom aj rozrastajú sa ponuka kníh, na ktorých Barbora momentálne pracuje. Tešiť sa môžete na Annu zo Zeleného domu, ale aj legendárne Opice z našej police.

A to zďaleka nie je všetko. Ďalšie novinky a rovnako informácií zo zákulisia vydávania kníh si vypočujte v našom podcaste. Rozoberáme v ňom ako dlho trvá vydanie audioknihy, ale i to, ako vybrať správny titul a aj hlas, ktorý ho prečíta. Debatujeme o výrobe, ale aj úlohe audiokníh, o tých čo sa počúvajú najviac, ale i o tých, ktoré by vás mohli osloviť už v najbližích týždňoch. 

 

Foto - Slovart

 

 

Na FB Klubu knihomilov bude prebiehať aj súťaž o audioknihu, ktorú v rozhovore najčastejšie spomíname. Táto legendárna dáma oslavuje práve 75. rokov!