Nemusíte jazdiť do sveta, celý svet nájdete na Severnej Morave! V našom regióne uvidíte miesta, ktoré sa, s trochou preháňania, nápadne podobajú tým svetovým. Nájdete tu zákutia, ktoré vás na chvíľu prenesú do Himalájí, Talianska, exotickej Malajzie či sveta Disneyho rozprávok.

Väčšina z nich je s tými svetovými spätá nielen podobou, ale aj nevšednými príbehmi a inšpiratívnymi osobnosťami. Objavte svetovú Severnú Moravu! Tešíme sa na vás!

Severná Morava - romantika okorenená hororom

Keby do Štramberku, mestečka v podhorí Beskýd, zavítal Turek, možno by mal na chvíľu pocit, že je doma v Istanbule. Dominanta Štramberku sa totiž nápadne podobá Galatskej veži v tureckej metropole. Avšak toto déjà vu by trvalo krátko, nanajvýš do prvého gastronomického zážitku. Namiesto baklavy, tureckej medovej pochúťky, by mu totiž domáci ponúkli miestnu verziu – štramberské uši.

Foto - CzechTourism

Štramberská trúba je prvé miesto, na ktoré výletníci po príchode do mestečka putujú. Rovnako ako z Galatskej veže, aj odtiaľ sú nádherné výhľady do okolia, nie však na more a zhon v priľahlých uliciach, ale na hlboké lesy a pokojný život, ktorý tu panuje. 

Len v tých romantických príbehoch Štramberk pokrivkáva. Na ochodze Galatskej veže sa dozviete, že ten, kto vás sprevádza, sa stane vaším manželom či vašou manželkou. Štramberčania sa však vyžívajú skôr v krvilačných povestiach.

Foto - CzechTourism

Počuli ste, akú udalosť pripomínajú štramberské uši? Cukrovinka z medovníkového cesta sa po stáročia pečie v tvare ľudských uší, ktoré bojachtiví Tatári odrezávali nepriateľom a posielali svojmu Chánovi ako doklad vojnových úspechov. Dobrú chuť!

Severná Morava a Disney zámok

Až sa nabudúce budete pozerať na rozprávku od Disneyho, spozornite hneď na jej začiatku. Všimnite si vstupnú bránu legendárneho kresleného zámku, nad ktorým strieľa ohňostroj. Tá sa totiž nápadne podobá práve bráne hradeckého zámku. Aj preto niektorí šľachtické sídlo kúsok od Opavy prezývajú Disney zámok. 

Zámok Hradec nad Moravicí zvíťazil v ankete o najrozprávkovejší zámok už pred 12 rokmi! A to právom. Prekrásne interiéry a anglický park pamätajú návštevy viacerých velikánov. Lichnovskí, majitelia zámku, vzdelaní a schopní aristokrati, udržiavali priateľské kontakty s Mozartom, Paganinim, Picassom či Beethovenom. Napokon Beethovenov klavír, na ktorom pri pobyte v Hradci hral a komponoval, dnes patrí k najcennejším exponátom zámku. Tak hurá do Hradca nad Moravicí preskúmať viac!

Hradčany zo železa 

Rovnako tak ako Hradčany neodmysliteľne patria k Prahe, tak Dolné Vítkovice symbolizujú Ostravu. Romantické sídlo českých kráľov verzus industriálna krása baní a železiarní. Panorámy oboch miest sa s troškou zveličenia podobajú, nemyslíte?

Dolné Vítkovice.  Foto - CzechTourism

Kým pražské Hradčany boli cieľom turistov už na začiatku 20. storočia, tie ostravské si na príliv návštevníkov museli počkať až do storočia dvadsiateho prvého. Dolné Vítkovice najlepšie preskúmate počas komentovanej prehliadky za sprievodu bývalých zamestnancov. Navštíviť tu môžete interaktívne výstavy vo Veľkom alebo Malom svete techniky, pekné výhľady sa vám otvoria z veže Bolt Tower. Tá sa nad Dolnými Vítkovicami vypína rovnako krásne ako katedrála svatého Víta nad Prahou.

Harry Potter po osoblažsky

Pri jazde parným vláčikom si chvíľami budete pripadať ako kúzelník Harry Potter na ceste do Rokfortu. Rozprávková jazda po úzkorozchodnej trati z Třemešnej v Sliezsku do Osoblahy ponúka jedinečné výhľady do bohom zabudnutého kraja.

Foto - CzechTourism

Harryho Pottera síce cestou nestretnete, v čarovnej osoblažskej krajine vás však môže prekvapiť iný slávny lúpežník menom Hotzenplotz. Áno, presne tak! Týmto zvukomalebným nemeckým názvom Osoblahy – Hotzenplotz – sa totiž nechal inšpirovať známy nemecký spisovateľ Otfried Preussler. Jeho knižka s lúpežným hrdinom Hotzenplotzom je po celom svete známa len o niečo menej ako kúzelnícke príbehy britskej spisovateľky.

Všetky svetové miesta nájdete na www.mamesvetovykraj.cz a www.kudyznudy.cz

 

TIP: Známe osobnosti zo Severnej Moravy a Sliezska pozývajú do rodného kraja! Ktoré miesto má najradšej spevák Mirai či David Stypka? Kde môžete stretnúť Moniku Žídkovú alebo sympaťáka Zdeňka Chlopčíka? Mrknite sa na ich videopozvánky na www.mamesvetovykraj.cz/vyzvamsk