Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v sobotu večer laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za roky 2020 a 2021. Slávnostnému večeru v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave dominovali filmy Muž so zajačími ušami a Cenzorka so ziskom štyroch ocenení.

Najlepším filmom je Cenzorka 

Filmu Cenzorka režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského patrí aj titul najlepší hraný film, uspel tiež v kategóriách najlepšia filmová réžia a scenár.

Film Cenzorka vznikol v slovensko-česko-ukrajinskej koprodukcii a rozpráva príbeh jednej zo ženských väzníc v ukrajinskom meste Odesa, v ktorej Peter Kerekes a scenárista Ivan Ostrochovský strávili návštevami a nakrúcaním celkovo šesť rokov. Väčšina protagonistiek vo filme odohráva svoj skutočný príbeh.

Režisér Peter Kerekes si preberá od riaditeľky SFTA Wandy Adamík Hrycovej cenu za najlepší hraný film s názvom Cenzorka počas slávnostného odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti 2022. Foto TASR - Pavel Neubauer

Rovnako získal Slnko v sieti v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, ktoré dostala Irina Kirjazeva. Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe podala podľa SFTA herečka Zuzana Kronerová, národnú filmovú cenu získala za postavu Dany v snímke režiséra Martina Šulíka Muž so zajačími ušami.

Za úlohu Jozefa v tomto filme získal Slnko v sieti v kategórii najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe český herec a režisér Miroslav Krobot a Oldřich Kaiser uspel v kategórii najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Mimoriadnu cenu má Vášáryová a Paštéková

Muž so zajačími ušami zvíťazil aj v kategórii najlepšie masky, ocenenie získali Martin Jankovič a Katarína Horská. Film režiséra Ivana Ostrochovského Služobníci získal tri ocenenia za najlepší kameramanský výkon (Juraj Chlpík), kostýmy (Katarína Hollá) a strih (Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta).

Najlepším dokumentárnym filmom je snímka Raj na zemi režiséra Jara Vojteka a producentskej dvojice Zora Jaurová, Mátyás Prikler. Titul najlepší animovaný film patrí snímke Bolo raz jedno more režisérky Joanny Kozuch a producenta Petra Badača.

V ďalších kategóriách získali ocenenie za najlepší filmový zvuk Olaf Mehl a Juraj Baláž za film Správa. Ocenenie za najlepšiu filmovú hudbu si odniesol Jonatán Pastirčák za film Čiary.

Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzala herečka Emília Vášáryová a filmová a literárna vedkyňa Jelena Paštéková. Divácku cenu získal v on-line hlasovaní film Známi neznámi režisérky Zuzany Mariankovej.