Najväčšia konferencia o živote bez odpadu, ktorá už tretí rok po sebe mení postoj Slovákov a Sloveniek k ochrane životného prostredia, sa uskutoční koncom apríla.

“Na Slovensku sa za tie tri roky, počas ktorých konferenciu organizujeme podarili neuveriteľné veci: v roku 2018 sa téma bezodpadovosti ešte len pomaličky začínala dostávať do povedomia, no a dnes už máme širokú ponuku bezobalových obchodov a téma bezobalového predaja sa otvára aj vo veľkých reťazcoch,” hovorí pre Ženy v meste Silvia Yoder Križanová, organizátorka konferencie Slovakia Going Zero Waste, ktorá sa uskutoční 26. apríla 2020 v bratislavskej Starej Tržnici.

Slovakia Going Zero Waste: Zakladateľ MUD Jeans

Stále je veľa tém, o ktorých treba hovoriť a riešiť ich. “Od toho, že žijeme obdobie obrovskej nadspotreby a musíme znižovať svoju celkovú spotrebu, cez prechod k cirkulárnej ekonomike, až po znižovanie našich emisií, ktoré je zo všetkého asi najdôležitejšie,” hovorí Silvia Yoder Križanová. 

Za tri roky sa nezmenil len pohľad na to, ako sa môžeme správať ekologicky, ale mení sa aj zloženie ľudí, čo sa téme venujú. “Pri väčšine tém, v ktorých ide o ´spoločné dobro´, vrátane ekológie, sa aktivizujú skôr ženy, muži bývajú často skôr svetlou výnimkou. Aj v tomto ale u nás nastal posun: zatiaľ čo na prvej konferencii sme mali prevažnú väčšinu žien, na druhej bol už pomer žien a mužov oveľa vyrovnanejší,” hovorí Silvia Yoder Križanová. 

Špeciálnym hosťom 3. ročníka konferencie bude Will McCallum, riaditeľ Greenpeace pre otázky oceánov a Bert van Son, zakladateľ MUD Jeans, kde oblečenie okrem predaja aj prenajímajú, opravujú a upcyklujú. 

Tipy na zero waste z praxe

Konferencia Slovakia Going Zero Waste je určená pre širokú verejnosť, zástupcov firiem, samosprávy aj tvorcov legislatívy o odpadoch. Vystúpi počas nej 12 rečníkov v štyroch tematických blokoch - od globálneho problému s odpadom, vrátane nastavenia systematických zmien, inovatívnych riešení, dobrých príkladov z praxe, až po zero waste fungovanie úspešnej celosvetovej firmy.

Počas prestávok bude pre účastníkov pripravených 9 moderovaných diskusií, konzultantov a praktické sekcie o detailoch života bez odpadu, ako aj o udržateľnosti a ďalších  súvislostiach, ktorým čelí naša spoločnosť v téme životného prostredia. Novinkou bude celodenný workshop, ktorý účastníkom poodkryje zákulisie recyklácie plastov.

“Postarali sme sa o to, aby Slovensko prišli inšpirovať ľudia z praxe, ktorí s témou nielen pracujú, ale najmä žijú. O svojich snahách o bezodpadovosť porozprávajú ľudia z kancelárie prezidentky, festivalu Pohoda, univerzity, no aj netypických oblastí, ako laboratórií či filmovej produkcie,” dodala Silvia Yoder Križanová.