Najvyššie postavená Slovenka v štruktúrach EÚ, terajšia zástupkyňa generálneho riaditeľa Európskej komisie pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení (DG NEAR) Katarína Mathernová bude šéfovať Delegácii EÚ na Ukrajine. Mathernová v stredu pre TASR spresnila, že by sa funkcie veľvyslankyne EÚ v Kyjeve mala ujať v priebehu jesene, a to na dobu najmenej troch rokov.

Veľvyslankyňou EÚ na Ukrajine bude Slovenka

V stredu boli o jej vymenovaní do tejto funkcie informované členské štáty na zasadnutí veľvyslancov členských krajín pri EÚ (COREPER), Generálny sekretariát Európskej komisie a tiež kabinet predsedu Európskej rady. List datovaný 14. apríla – o vymenovaní 39 nových európskych veľvyslancov na báze rotačného princípu – poslala v mene vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ).

Mathernová je zástupkyňou generálneho riaditeľa DG NEAR od septembra 2015. Od marca 2020 je v rámci Európskej komisie aj výkonnou riaditeľkou Podpornej skupiny pre Ukrajinu. DG NEAR sa zaoberá vzťahmi s krajinami Východného partnerstva, medzinárodnými finančnými inštitúciami a otázkami migrácie.

V rokoch 2005 – 2010 a tiež v roku 2015 pôsobila na Generálnom riaditeľstve EK pre regionálnu a mestskú politiku (DG REGIO) a v rokoch 2010 – 2014 bola hlavnou poradkyňou vo Svetovej banke vo Washingtone, kde zabezpečovala kontakty na vysokej úrovni medzi Svetovou bankou a Európskou komisiou.

Ocenil ju aj prezident Zelenskyj

V rámci Podpornej skupiny pre Ukrajinu udržiavala úzke vzťahy s poprednými ukrajinskými predstaviteľmi a v novembri 2022 jej ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil Rad za zásluhy. Mathernová toto ocenenie podľa vlastných slov vnímala ako uznanie svojho dlhoročného úsilia o zbližovanie Ukrajiny s Európskou úniou.

Slovensko už má jedného vedúceho delegácie EÚ, je ním kariérny diplomat Peter Michalko, pôsobiaci od októbra 2021 v Azerbajdžane. Predtým bol štyri roky vedúcim Delegácie EÚ v Moldavsku.

EÚ má okolo 140 delegácií po celom svete. Diplomatov do nich vyberá a vymenúva Európska služba pre vonkajšiu činnosť, ktorej predsedá Josep Borrell.